more_horiz

Napięta sytuacja polityczna na Wyspach. "Czar Borisa Johnsona wydaje się słabnąć"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 18:00
- Czar Borisa Johnsona rozlał się na cały kraj, szczególnie na Anglię, i sprawił, że mapa wyborcza zakolorowała się na niebiesko. Uwieść dali się nawet wyborcy z tradycyjnie lewicowych okręgów, a teraz wydaje się, że czar w wielu miejscach się rozwiewa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 nasz korespondent w Londynie Adam Dąbrowski.
Według Adama Dąbrowskiego rok 2022 będzie rokiem decydującym dla Borisa Johnsona
Według Adama Dąbrowskiego "rok 2022 będzie rokiem decydującym dla Borisa Johnsona"Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Przyjęcia na Downing Street w czasie lockdownupróba nagłej zmiany przepisów, by uratować posła, który złamał zasady lobbingu - o tym, jaki był ten rok dla Borisa Johnsona i jego Partii Konserwatywnej mówił na antenie Polskiego Radia 24 korespondent Polskiego Radia w Londynie Adam Dąbrowski.

"Czar Johnsona wydaje się słabnąć"

Jak podkreślił, "rok breksitowy niewątpliwie był burzliwy politycznie, a niespodziewanie rok, który właśnie się zaczął, będzie decydujący dla Borisa Johnsona". - Niespodziewanie, ponieważ zaledwie dwa lata temu poprowadził on swoją partię do absolutnego triumfu - zaznaczył.

- Czar Johnsona rozlał się na cały kraj, szczególnie na Anglię, i sprawił, że mapa wyborcza zakolorowała się na niebiesko. Uwieść dali się nawet wyborcy z tradycyjnie lewicowych okręgów, takich, gdzie z dziada pradziada zawsze głosowało się na Partię Pracy, a teraz wydaje się, że czar w wielu miejscach wydaje się słabnąć, wydaje się rozwiewać - mówił gość PR24.

Wskazał, że "wszystko zaczęło się jesienią zeszłego roku" oraz że dotychczas konserwatystom "nie udało się zażegnać tego kryzysu". - Lista przyczyn jest dosyć długa i nie należy ukrywać, że część z nich to są samobóje Borisa Johnsona i jego ekipy - powiedział korespondent Polskiego Radia w Londynie. 

Sprawa Owena Pattersona

Adam Dąbrowski zaznaczył, że "zaczęło się od sprawy posła Owena Pattersona, który złamał zasady dotyczące lobbingu, dostał karę od Komisji Dyscyplinarnej Izby Gmin". - Wówczas sprawa mogła się zakończyć i mogła nie dotrzeć poza tę bańkę ludzi, którzy i tak już fascynują się polityką, ale Boris Johnson się uparł i zmusił swoich posłów, żeby spróbowali zmienić na szybko zasady tak, żeby tego posła uratować. Kolesiostwo - tak zakrzyknęła opozycja, a po cichu wielu posłów konserwatywnych też przyznawało, że to jest najlepsze słowo na opisanie tego wszystkiego - wyjaśnił gość audycji. 

- Potem przekonaliśmy się, że to dopiero początek kryzysu - przyjęcia lockdownowe - zeszły rok, kraj w zamknięciu, ludzie nie mogli się spotykać, często nie mogli pożegnać swoich bliskich, którzy umierali w szpitalach - wyliczał Adam Dąbrowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
10:38 adam dąbrowskii.mp3 Adam Dąbrowski o premierze Wielkiej Brytanii ("Świata pogląd") 

* * *

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)

Data emisji: 05.01.2022

Godz. emisji: 16.48

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem