more_horiz

"USA podjęły działania, które nie działy się od czasów Zimnej Wojny". Lorenz o groźbie konfliktu na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 18:20
- USA wysłały do Europy aż dwie bojowe grupy lotniskowców, a jedna z nich ma być w trakcie ćwiczeń oddana pod dowództwo NATO. Coś takiego nie działo się od czasów Zimnej Wojny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lorenz, analityk PISM.
- USA podjęły działania, które nie działy się od czasów Zimnej Wojny - Dr W. Lorenz o groźbie konfliktu na Ukrainie
- USA podjęły działania, które nie działy się od czasów Zimnej Wojny - Dr W. Lorenz o groźbie konfliktu na UkrainieFoto: Fot. U.S. Navy photo

W odpowiedzi na działania Rosji, państwa NATO grupują coraz więcej sił na swojej "wschodniej flance". – Będziemy podejmować wszelkie niezbędne kroki, by chronić i bronić wszystkich sojuszników – zapewnia sekretarz generalny Sojuszu.

Gość PR24 przypomniał, że Rosjanie z kolei gromadzą żołnierzy u granic Ukrainy i po raz pierwszy przerzucają wojska ze wschodniego okręgu wojskowego na Białoruś, a to znacząco zwiększa możliwość rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale jest to też strategiczny sygnał dla NATO.

"Odstraszyć NATO"

- Sygnał dotyczący tego, że w sytuacji wojny na Ukrainie, mogłoby dojść do eskalacji konfliktu, Rosja ze swojej perspektywy próbowałaby odstraszać NATO, ale byłby w tym element zastraszania i podziału Sojuszu, by nie udzielał Ukrainie wsparcia. Stąd USA wysłały sygnał, że są gotowe wesprzeć siły szybkiego reagowania NATO - wyjaśnił dr Wojciech Lorenz.

Czytaj także:

Rosjanie zgromadzili ok. 100 tys. żołnierzy w pobliżu ukraińskiej granicy, a sporo krajów wycofuje swój personel dyplomatyczny z Kijowa. Media i zachodni politycy coraz częściej donoszą natomiast, że rosyjskiej inwazji można się spodziewać właściwie w każdym momencie.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem