Parafianowicz: broń dostarczana na Ukrainę każe Rosji zastanowić się nad kosztami inwazji

Szereg państw dostarcza Ukrainie broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą, która ma pomóc w obronie przed rosyjską inwazją. Jaka to broń i jaka jest jej skuteczność? W Polskim Radiu 24 publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" wyjaśnił, jakie uzbrojenie otrzymują Ukraińcy. Podkreślił, że te zestawy "każą Rosjanom zastanowić się nad tym, jakie będą koszty ewentualnego wtargnięcia na Ukrainę".

2022-01-26, 19:03

Parafianowicz: broń dostarczana na Ukrainę każe Rosji zastanowić się nad kosztami inwazji

Niemieckie MSZ poinformowało, że w ramach pomocy militarnej dla Ukrainy przekazano 5 tys. hełmów, co ma pokazywać, że Niemcy stoją "ramię w ramię" przy Ukrainie. Wcześniej RFN deklarował przekazanie Ukrainie szpitali polowych, tymczasem - jak informują media - to właśnie nasz zachodni sąsiad stoi za blokowaniem wsparcia militarnego państw zachodnich dla Ukrainy. W Polskim Radiu 24 mówił o tym publicysta Zbigniew Parafianowicz.

"Koalicja chętnych" wspiera Ukrainę w obronie przed Rosją

Gość PR24 wyjaśnił, że wśród państw szeroko rozumianego Zachodu są państwa chętne do pomocy Ukrainie i te niechętne. Wśród chętnych wymienić należy państwa bałtyckie, Litwę, Łotwę, Estonię, a także Polskę, Czechy, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

- Oczywiście Polska nigdy tego oficjalnie nie przyzna, nie będzie w pierwszym szeregu tych, którzy będą się chwalić tym, że dozbrajają Ukrainę. Mamy taką politykę od zawsze. W 2015 roku, jak były walki o Debalcewe, to Rosjanie, przez Serbów, ujawnili informacje o dostawach pocisków moździerzowych przez spółkę na Cyprze z Polski. Polska nie jest krajem, który lubi się tym chwalić - wyjaśnił Zbigniew Parafianowicz.

Gość audycji wyjaśnił także, że ew. broń dostarczana z Polski, to np. pociski Grom, które oparte są na systemach sowieckich, co pozwala Ukraińcom na łatwe nauczenie się ich obsługi.

REKLAMA

Jaka broń trafia na Ukrainę?

Zauważył, że Litwa i Łotwa dostarczają Ukrainie amerykańskie Stingery, Estończycy - amerykańskie Javeliny, a Brytyjczycy - mówił Parafianowicz - "specyficzne pociski przeciwpancerne NLAW. One są o tyle ważnym elementem uzbrojenia, bo za ich pomocą można bardzo skutecznie walczyć w mieście".

- Czesi z kolei mają swoje własne motywacje w dostarczaniu amunicji do haubic dla Ukraińców. Zresztą motywacje czysto biznesowe. Ten kontekst geopolityczne też pewnie jest, bo Czesi mają swoje porachunki z Rosjanami, jeśli chodzi o dywersję w ich składach broni, tak że jakiś komponent geopolityczny tu też jest, ale w dużej mierze chodzi o pieniądze - tłumaczył Parafianowicz.

Dodał, że w broni dostarczanej przez "koalicję chętnych" najważniejsze są Stingery i zestawy przeciwpancerne, bo one "każą Rosjanom zastanowić się nad tym, jakie będą koszty ewentualnego wtargnięcia na Ukrainę", a ten sprzęt pozwala te koszty maksymalizować.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Zbigniew Parafianowicz o wsparciu militarnym Zachodu dla Ukrainy w obliczu zagrożenia agresją rosyjską ("Świata pogląd" / PR24) 11:37
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: "Mam nadzieję, że kryzys zostanie zażegnany". Paweł Szrot o sytuacji na wschodzie Ukrainy

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 16.47

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej