Parafianowicz: broń dostarczana na Ukrainę każe Rosji zastanowić się nad kosztami inwazji

2022-01-26, 19:03

Parafianowicz: broń dostarczana na Ukrainę każe Rosji zastanowić się nad kosztami inwazji
Ukraińscy żołnierze na froncie wschodnim w pełnej gotowości oczekują dalszych wydarzeń. W Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz mówił o broni, jaka jest dostarczana ukraińskiej armii w związku z zagrożeniem rosyjską inwazją. Foto: PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK

Szereg państw dostarcza Ukrainie broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą, która ma pomóc w obronie przed rosyjską inwazją. Jaka to broń i jaka jest jej skuteczność? W Polskim Radiu 24 publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" wyjaśnił, jakie uzbrojenie otrzymują Ukraińcy. Podkreślił, że te zestawy "każą Rosjanom zastanowić się nad tym, jakie będą koszty ewentualnego wtargnięcia na Ukrainę".

Niemieckie MSZ poinformowało, że w ramach pomocy militarnej dla Ukrainy przekazano 5 tys. hełmów, co ma pokazywać, że Niemcy stoją "ramię w ramię" przy Ukrainie. Wcześniej RFN deklarował przekazanie Ukrainie szpitali polowych, tymczasem - jak informują media - to właśnie nasz zachodni sąsiad stoi za blokowaniem wsparcia militarnego państw zachodnich dla Ukrainy. W Polskim Radiu 24 mówił o tym publicysta Zbigniew Parafianowicz.

"Koalicja chętnych" wspiera Ukrainę w obronie przed Rosją

Gość PR24 wyjaśnił, że wśród państw szeroko rozumianego Zachodu są państwa chętne do pomocy Ukrainie i te niechętne. Wśród chętnych wymienić należy państwa bałtyckie, Litwę, Łotwę, Estonię, a także Polskę, Czechy, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

- Oczywiście Polska nigdy tego oficjalnie nie przyzna, nie będzie w pierwszym szeregu tych, którzy będą się chwalić tym, że dozbrajają Ukrainę. Mamy taką politykę od zawsze. W 2015 roku, jak były walki o Debalcewe, to Rosjanie, przez Serbów, ujawnili informacje o dostawach pocisków moździerzowych przez spółkę na Cyprze z Polski. Polska nie jest krajem, który lubi się tym chwalić - wyjaśnił Zbigniew Parafianowicz.

Gość audycji wyjaśnił także, że ew. broń dostarczana z Polski, to np. pociski Grom, które oparte są na systemach sowieckich, co pozwala Ukraińcom na łatwe nauczenie się ich obsługi.

Jaka broń trafia na Ukrainę?

Zauważył, że Litwa i Łotwa dostarczają Ukrainie amerykańskie Stingery, Estończycy - amerykańskie Javeliny, a Brytyjczycy - mówił Parafianowicz - "specyficzne pociski przeciwpancerne NLAW. One są o tyle ważnym elementem uzbrojenia, bo za ich pomocą można bardzo skutecznie walczyć w mieście".

- Czesi z kolei mają swoje własne motywacje w dostarczaniu amunicji do haubic dla Ukraińców. Zresztą motywacje czysto biznesowe. Ten kontekst geopolityczne też pewnie jest, bo Czesi mają swoje porachunki z Rosjanami, jeśli chodzi o dywersję w ich składach broni, tak że jakiś komponent geopolityczny tu też jest, ale w dużej mierze chodzi o pieniądze - tłumaczył Parafianowicz.

Dodał, że w broni dostarczanej przez "koalicję chętnych" najważniejsze są Stingery i zestawy przeciwpancerne, bo one "każą Rosjanom zastanowić się nad tym, jakie będą koszty ewentualnego wtargnięcia na Ukrainę", a ten sprzęt pozwala te koszty maksymalizować.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Zbigniew Parafianowicz o wsparciu militarnym Zachodu dla Ukrainy w obliczu zagrożenia agresją rosyjską ("Świata pogląd" / PR24) 11:37
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: "Mam nadzieję, że kryzys zostanie zażegnany". Paweł Szrot o sytuacji na wschodzie Ukrainy

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 16.47

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej