"Być może jesteśmy blisko przełomu, ponieważ sukces ma wielu ojców". Cedro o akceptacji KPO

Gościem Polskiego Radia 24 była Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej", która omówiła kwestię Krajowego Planu Odbudowy. - Sam fakt, że rzeczywiście bardzo wielu polityków w Polsce próbuje jakoś się z tym planem związać, pokazuje, że być może jesteśmy dość blisko przełomu, ponieważ sukces ma wielu ojców - stwierdziła.

2022-03-30, 17:30

"Być może jesteśmy blisko przełomu, ponieważ sukces ma wielu ojców". Cedro o akceptacji KPO
Krajowy Plan Odbudowy. Magdalena Cedro: trwają negocjacje na poziomie technicznym. Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany w Radiu Plus, na jakim etapie są negocjacje ws. Krajowego Planu Odbudowy, przyznał, że "to są niełatwe rozmowy, tak jak o tym mówiliśmy". - Są jeszcze finalizowane dyskusje na temat tzw. kamieni milowych, reform, które są zapisane w KPO. Jest tam kilka rzeczy jeszcze, które różnią nas z KE. Te negocjacje trwają - powiedział.

Dodał, że w tym tygodniu odbyło się spotkanie robocze wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy z przedstawicielami Komisji Europejskiej. - Te prace idą do przodu, ale na razie jest za wcześnie, aby ogłaszać sukces - zaznaczył Piotr Müller.

Negocjacje na poziomie technicznym

Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej" wskazała na antenie Polskiego Radia 24, że "nadal nie zostały zakończone negocjacje na poziomie technicznym". - One trwają, aczkolwiek rzeczywiście z obu stron, zarówno z Warszawy, jak i z Brukseli, płynęły takie sygnały, że akceptacja tego planu może nastąpić już za moment - mówiła. 

Publicystka przypomniała, że "spodziewano się, że być może stanie się to do końca marca, na początku kwietnia". - Ale nadal pomiędzy stronami są pewne różnice i one są wyjaśniane na poziomie technicznym. Tak że jeszcze tego politycznego zielonego światła ze strony KE nie ma - tłumaczyła.

REKLAMA

"Sukces ma wielu ojców"

- Sam fakt, że rzeczywiście bardzo wielu polityków w Polsce próbuje jakoś się z tym planem związać, pokazuje, że być może jesteśmy dość blisko przełomu, ponieważ sukces ma wielu ojców - oceniła.

Mówiąc o różnicach dzielących KE i Polskę, Magdalena Cedro podkreśliła, że "większość kwestii została już omówiona". - Najbardziej kluczowe są te dotyczące tego, w jaki sposób Polska zrealizuje warunki dotyczące sądownictwa, które zostały postawione przez Komisję Europejską. Są trzy warunki, negocjacje de facto na ich temat się zakończyły. Pozostaje kwestia marginalna, ale dla Polski bardzo ważna, tego, czy w KPO znajdzie się odwołanie od wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE - zaznaczyła.

Posłuchaj

Magdalena Cedro o Krajowym Planie Odbudowy ("Świata pogląd") 11:35
+
Dodaj do playlisty

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować krajowe plany odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan Komisji Europejskiej w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany.

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

REKLAMA

* * *

AudycjaŚwiata pogląd

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Magdalena Cedro ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 30.03.2022

REKLAMA

Godz. emisji: 16.48

PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej