more_horiz

Kto i jak zapłacił za rosyjski gaz? Płomecka o sporze wewnątrz Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 17:40
- Z samego faktu założenia konta w Gazprombanku w euro nie wynika łamanie sankcji, taka jest wykładnia KE. Polska ma tu inną argumentację - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Kto i jak zapłacił za rosyjski gaz? Płomecka o sporze wewnątrz Unii Europejskiej
Kto i jak zapłacił za rosyjski gaz? Płomecka o sporze wewnątrz Unii EuropejskiejFoto: shutterstock/MAXSHOT.PL

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał niedawno dekret w sprawie handlu gazem z "nieprzyjaznymi krajami". Wyjaśnił, że Zachód może kupować gaz z Rosji, jeśli otworzy konta w rosyjskich bankach. KE zapowiedziała, że zapłata w rublach za gaz będzie oznaczała łamanie sankcji.

- Do tej pory firmy płaciły za gaz w bankach europejskich, a pieniądze były przelewane do Rosji. Obecnie Putin wymaga by firmy europejskie założyły konta w Gazprombanku i na tym tle teraz dochodzi do rozdźwięków w Unii. Polska argumentuje, że dekretem Putina żaden kraj nie powinien się przejmować - powiedziała Beata Płomecka.

"Konta zakładane w euro sankcji nie łamią"

Czterech europejskich nabywców gazu zapłaciło już Rosji za dostawy w rublach. Takie informacje podaje choćby Bloomberg. Dodatkowo dziesięć europejskich firm otworzyło w Gazprombanku konta, aby spełnić żądania Rosji dotyczące płatności.

- Jeżeli mam odpowiedzieć na pytanie, które kraje, a raczej firmy bo to one kupują gaz łamią sankcje, to np. jeżeli mówimy o spółkach z Austrii, Niemiec, Słowacji i Węgier, które planują otworzyć konta w Gazprombanku w euro, to zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, nie łamią one sankcji - powiedziała Beata Płomecka.

Czytaj także:

Władimir Putin podkreślił, że "w sytuacji, gdy system finansowy krajów zachodnich jest wykorzystywany jako broń, gdy firmy z tych krajów odmawiają realizacji kontraktów z rosyjskimi bankami, firmami i osobami prywatnymi, gdy aktywa w dolarach i euro są zamrażane, nie ma sensu posługiwanie się walutami tych krajów".

Posłuchaj
12:31 _PR24_AAC 2022_04_28-16-47-46.mp3 Kto i jak zapłacił za rosyjski gaz? Płomecka o sporze wewnątrz Unii Europejskiej ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli

Data emisji: 28.04.2022

Godzina: 16:47 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem