more_horiz

Lider niemieckiej opozycji z wizytą w Kijowie. Doleśniak-Harczuk: próba rehabilitacji chadeków

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:28
- Friedrich Merz jako szef największej partii opozycyjnej wszelkimi możliwymi środkami próbuje teraz wyostrzyć profil chadecji, który za panowania Angeli Merkel zdołał się stępić - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica).
Olga Doleśniak-Harczuk: Merz w pewnym sensie wykorzystuje, instrumentalizuje sytuację na Ukrainie do tego, by trochę zapunktować
Olga Doleśniak-Harczuk: Merz w pewnym sensie wykorzystuje, instrumentalizuje sytuację na Ukrainie do tego, by trochę zapunktowaćFoto: PAP/DPA/Friso Gentsch

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął we wtorek wieczorem lidera niemieckiej opozycji Friedricha Merza. Jest on pierwszym czołowym niemieckim politykiem, który pojechał do Kijowa po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Znaczenie tej wizyty dla PR24 komentowała Olga Doleśniak-Harczuk.

- Merz w pewnym sensie wykorzystuje, instrumentalizuje sytuację na Ukrainie do tego, by trochę zapunktować. Brzmi to brutalnie, jednak jest to polityka, która rządzi się swoimi prawami - oceniła.

W poniedziałek wieczorem kanclerz Scholz stwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że nie wybiera się do Kijowa, bo w kwietniu władze Ukrainy zablokowały przyjazd prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, jak zauważa agencja AFP, krytykowanego za bliskie relacje z Rosją w ostatnich latach.

- Kanclerz Scholz odmówił złożenia wizyty na Ukrainie, zasłaniając się wizytą Franka Steinmeiera, do której nie doszło na życzenie Ukraińców. (...) Wyraził on jednak nadzieję, że zgodnie z dobrym obyczajem współpracy politycznej Friedrich Merz przyjdzie do niego i zda mu relację ze swojej wizyty w Kijowie - przypomniała ekspert.

Skutki uległości wobec Kremla

Zapytana, gdzie niemiecka polityka zagraniczna względem Kremla ma swój początek, Doleśniak-Harczuk odpowiedziała: - Chadecy i politycy SPD ponoszą ogromną odpowiedzialność za prorosyjski kurs Niemiec, który był widoczny przez ostatnie lata, już po upadku żelaznej kurtyny.

W ocenie gościa audycji z powodu tak prowadzonej polityki Niemcy "muszą teraz na gwałt dywersyfikować swoje dostawy energii".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:30 PR24_mp3 2022_05_04-16-48-06.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o niemieckiej polityce zagranicznej ("Świata pogląd")
***

AudycjaŚwiata pogląd

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica)

Data emisji: 04.05.2022

Godz. emisji: 16.48

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem