more_horiz

Węgry nie chcą kolejnych sankcji. Dominika Cosić: Orban próbuje odblokować fundusz odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 17:35
- Dopóki nie uda się przekonać Węgier, tak długo nie będzie zgody na szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji. Nieoficjalnie mówi się, że Viktor Orban próbuje w ten sposób odblokować fundusz odbudowy dla Węgier - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 korespondentka TVP w Brukseli Dominika Cosić. 
Dominika Cosić o spotkaniu ambasadorów UE ws. sankcji wobec Rosji
Dominika Cosić o spotkaniu ambasadorów UE ws. sankcji wobec RosjiFoto: Sandor Szmutko/Shutterstock

Spotkanie unijnych ambasadorów w Brukseli ponownie zakończyło się bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy. Węgry nadal blokują uzgodnienia. Domagają się przede wszystkim unijnego dofinansowania inwestycji, które pozwolą im na odłączenie od rosyjskiego ropociągu i podłączenie do chorwackiego. Wcześniej Węgry uzyskały obietnice, że zostaną czasowo wyłączone spod unijnego embarga i do końca 2024 roku będą mogły kupować gaz.

Embargo na ropę jak bomba atomowa

Sytuację skomentowała w Polskim Radiu 24 korespondentka TVP w Brukseli Dominika Cosić. Przyznała, że "wciąż trwają próby przekonania Węgier do tego, żeby przestały blokować sankcje". - Z kolei Węgry powtarzają jak mantrę, że wprowadzenie embarga na rosyjską ropę naftową byłoby zrzuceniem bomby atomowej na ich gospodarkę. Surowce, które miałyby kupować z innych krajów, byłyby kilkukrotnie droższe i kraj chce rekompensaty - powiedziała.

- Dopóki nie uda się przekonać Węgier, tak długo nie będzie zgody na szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Nieoficjalnie mówi się, że Viktor Orban próbuje w ten sposób odblokować dla Węgier fundusz odbudowy, bo przypomnijmy, że Komisja Europejska nie wypłaciła dotychczas pieniędzy ani Polsce, ani Węgrom - zaznaczyła Dominika Cosić

6. pakiet sankcji Unii Europejskiej 

W szóstym pakiecie sankcji wobec Rosji, oprócz embarga na import ropy, jest także propozycja odcięcia największego rosyjskiego banku - Sberbanku od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT oraz lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie.

Jest na niej nadal - o czym brukselska korespondentka Polskiego informowała jako pierwsza w ubiegłym tygodniu - gimnastyczka Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Węgry próbowały kilkakrotnie usunąć ją z tej listy, podobnie jak zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchę Cyryla.

Posłuchaj
11:24 ciosić.mp3 Dominika Cosić o 6. pakiecie sankcji UE, który blokują Węgry (Polskie Radio 24/Świata pogląd) 

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Dominika Cosić (korespondentka TVP w Brukseli)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina: 16:47

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem