more_horiz

Rozwój sił zbrojnych. Juliusz Sabak: widać, że wyciągnięto wnioski i inwestuje się w polską artylerię

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 18:00
Minister obrony narodowej zapowiedział zakup rakiet HIMARS dla polskiego wojska. - Wygląda na to, że będziemy mieli mniej więcej tyle rakiet, ile mają amerykańskie wojska lądowe. (...) Rzeczywiście widać, że ktoś wyciągnął wnioski z wojny na Ukrainie i inwestuje w artylerię dalekiego zasięgu - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 analityk Juliusz Sabak (Defence24).
Juliusz Sabak: widać, że ktoś wyciągnął wnioski z wojny na Ukrainie i inwestuje w polską artylerię
Juliusz Sabak: widać, że ktoś wyciągnął wnioski z wojny na Ukrainie i inwestuje w polską artylerięFoto: fotorobs/Shutterstock

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w ramach systemu Narew jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią pierwsze rakiety, które będą komplementarne z Patriotami. - Przygotowujemy kolejne zapytania ofertowe. Jednym z pierwszych będzie zapytanie dotyczące rakiet HIMARS - poinformował minister obrony narodowej.

Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 analityk Juliusz Sabak, "wygląda na to, że będziemy mieli mniej więcej tyle rakiet, ile mają amerykańskie wojska lądowe". - Chociaż one jeszcze oprócz tych HIMARS-ów - które są na podwoziu ciężarówki - mają jeszcze starszy model, który ma dwa kontenery z rakietami zamiast jednego i jest na podwoziu gąsienicowym - wyjaśnił.

- Więc to nie jest tak, że będziemy mieli taką siłę ognia, jak armia amerykańska, ale rzeczywiście widać, że ktoś wyciągnął wnioski z tej wojny na Ukrainie i inwestuje w artylerię dalekiego zasięgu - podkreślił. Gość audycji dodał, że ukraińscy żołnierze korzystają z artylerii precyzyjnej naprowadzanej oraz masowej, która działa nawałą ogniową.

Rozwój polskich sił zbrojnych

Wskazał także, że "liczba pocisków, które możemy wysłać, ma znaczenie, na przykład jeśli atakujemy cele, które są duże obszarowo". - Natomiast precyzja jest ważna, kiedy chcemy wyeliminować jakiś bardzo ważny cel, na przykład stanowisko dowodzenia, istotny radar czy wyrzutnię przeciwlotniczą, żeby zrobić przejście dla lotnictwa. Jest też inne bardzo ważne zastosowanie - jeśli mamy odpowiednie rozpoznanie, to możemy zaoszczędzić bardzo kosztowne rakiety przeciwlotnicze, niszcząc przeciwnikowi wyrzutnię, zanim on jej użyje - wskazał.

Gość audycji zwrócił także uwagę, że "nasze rakiety HIMARS są już dość dobre, ponieważ mają pociski kierowane o zasięgu 70 km". - Ale tak naprawdę czekamy na podpisanie kwitów i wprowadzenie na uzbrojenie pocisków, które będą miały do 200 km zasięgu - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:32 PR24_mp3 2022_05_27-16-47-13.mp3 Juliusz Sabak: widać, że ktoś wyciągnął wnioski z wojny na Ukrainie i inwestuje w polską artylerię ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Juliusz Sabak (Defence24)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 16.47

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem