more_horiz

"Prezydent Ukrainy pojechał do Waszyngtonu z dużymi nadziejami". Maria Piechowska o spotkaniu Biden-Zełenski

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 17:17
- Po inauguracji prezydentury Joe Bidena strona ukraińska miała nadzieję na wzrost amerykańskiego zaangażowania - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Piechowska (PISM).
Spotkanie Biden-Zełenski
Spotkanie Biden-ZełenskiFoto: PAP/EPA/Doug Mills / POOL
pap biden zełenski 1200.jpg
Zełenski spotka się dziś z Bidenem. Głównymi tematami rozmowy energetyka i współpraca militarna

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Białym Domu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Głównym tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa wobec rosyjskiej agresji w Donbasie i na Krymie. Biden zadeklarował wzmocnienie sojuszu z Ukrainą i współpracę w dziedzinie energetyki.

Podczas wizyty w Białym Domu Wołodymyrowi Zełenskiemu towarzyszyli ministrowie obrony, spraw zagranicznych i energii. Zaplanowana na godzinę rozmowa w Gabinecie Owalnym trwała ponad dwie.

Maria Piechowska na antenie Polskiego Radia 24 wskazała, że "prezydent Zełenski pojechał do Waszyngtonu z dużymi nadziejami". - Po inauguracji prezydentury Joe Bidena strona ukraińska miała w ogóle nadzieję na wzrost amerykańskiego zaangażowania się na Ukrainie - podkreśliła.

Posłuchaj
09:47 PR24_mp3 2021_09_02-16-49-59.mp3 Maria Piechowska: strona ukraińska miała nadzieje (Polskie Radio 24/Świata Pogląd)

- Jednak wydarzenia z ostatniego miesiąca: wycofanie się Ameryki z sankcji wobec Nord Stream 2, a także wysłanie na szczyt Platformy Krymskiej sekretarza energii spotkały się z pewnym rozczarowaniem - zaznaczyła. Jak dodała, "strona ukraińska liczyła, że rząd amerykański będzie reprezentowany jednak na wyższym poziomie".

Jak podkreśliła, "prezydent Zełenski jechał do USA z nadzieją, że uzyska jakieś konkretne odpowiedzi, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie członkostwa w NATO". - Największym rozczarowaniem było więc chyba to, że nie padły żadne konkrety - wskazała.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Maria Piechowska, PISM.

Data emisji: 2.09.2021

Godzina: 16.47

IAR/ jb

Zobacz także

Zobacz także