more_horiz

Ukraina zapowiada ofensywę. Cielma: Rosjanie mogą próbować rozegrać tę sytuację na różne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 18:31
- Prezydent Wołodymyr Zełenski, przedstawiciele obwodów czy wojskowi mówili o tym, że Chersoń i ten kierunek mają być odbite z rąk rosyjskich do września (...). Rosjanie mogą na różne sposoby próbować rozegrać tę sytuację - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa").
Mariusz Cielma: Rosjanie mogą na różne sposoby próbować rozegrać zapowiedź ukraińskiej ofensywy w Chersoniu
Mariusz Cielma: Rosjanie mogą na różne sposoby próbować rozegrać zapowiedź ukraińskiej ofensywy w ChersoniuFoto: Vyacheslav MadiyevskyyUkrinform//ddp images//Forum

Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną po raz pierwszy od początku inwazji to Ukraina dyktuje warunki konfliktu i zmusza Rosję do nieplanowanego przerzutu wojsk. Czy może to być moment przełomowy konfliktu? Tę kwestię starał się wyjaśnić gość Polskiego Radia 24 Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa").

Jak wskazał, przerzuty rosyjskich wojsk faktycznie mają miejsce, ale na razie trudno ocenić, co z nich wyniknie. - Kierunek chersoński i zaporoski są wzmacniane. Trochę to wynika z tego, że Rosja już osiągnęła pewne cele, zdobywając na przykład obwód ługański - zauważył.

Dodał, że faktem jest, iż na wschodzie Donbasu - czyli do niedawna głównego kierunku działań ofensywnych strony rosyjskiej - walki straciły na dynamice. - Rosjanie próbują uzyskać powodzenie, natomiast nie da się ukryć, że być może oni też będą szukać szans na innym terenie - ocenił.

Ukraina zapowiada ofensywę w Chersoniu

Podkreślił także, że nie można wykluczyć, iż może to być też tylko odpowiedź na ostrzeżenia i próby podjęcia ofensywy przez Ukraińców, którzy prezentują takie informacje opinii publicznej. - Prezydent Wołodymyr Zełenski, przedstawiciele obwodów czy wojskowi mówili o tym, że Chersoń i ten kierunek mają być odbite z okupacji rosyjskiej do września - przypomniał ekspert.

- Z perspektywy przeciwnika chciałbym wiedzieć faktycznie, na którym kierunku zaatakuje Ukraina, więc Rosjanie mogą to też traktować jako podane na tacy miejsca, gdzie muszą się przygotować i stworzyć pewną niespodziankę stronie ukraińskiej - powiedział.

Gość audycji dodał ponadto, że dosyć często mówi się o dwoch scenariuszach. - Pierwszy z nich jest taki, że być może tę potencjalną ofensywę ukraińską chce ubiec strona rosyjska. Drugi zakłada, że Rosjanie chcą się obronić i odeprzeć te ataki Ukraińców. (...) Rosja może próbować rozegrać tę sytuację na różne sposoby - wskazał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:27 PR24_mp3 2022_08_05-16-48-06.mp3 Mariusz Cielma: Rosjanie mogą na różne sposoby próbować rozegrać zapowiedź ukraińskiej ofensywy w Chersoniu ("Świata pogląd/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Świata pogląd"

ProwadzącyMichał Strzałkowski

Gość: Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa")

Data emisji: 05.08.2022 r.

Godzina: 16.49

ng

Zobacz także

Zobacz także