more_horiz

Armia serbska postawiona w stan gotowości. Dr Spasimir Domaradzki: symboliczne machanie szabelką

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 17:40
- Dla Serbów sprawa jest o tyle istotna, że jakikolwiek ruch w kierunku rozwiązania problemów z Kosowem, jest postrzegany jako niebezpieczeństwo, czyli uznanie istnienia tego państwa, czego Serbowie nie chcą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Europy Środkowej.
Armia serbska postawiona w stan gotowości. Dr Spasimir Domaradzki: symboliczne machanie szabelką
Armia serbska postawiona w stan gotowości. Dr Spasimir Domaradzki: symboliczne machanie szabelkąFoto: ARMEND NIMANI/AFP/East News

W związku z sytuacją w Kosowie i aktywnością dronów obserwujących położenie serbskich wojsk Serbia podniosła stopień gotowości bojowej swojej armii. Poinformował o tym minister obrony Milosz Vuczević. W opinii gościa PR24 są takie gesty, na które mało kto zwraca uwagę. To, w opinii eksperta, symboliczne "machane szabelką" przede wszystkim dlatego, by pokazać drugiej stronie, iż nie wszystkie kroki są akceptowalne.

"Relacje ciągną się swoim rytmem"

- Relacje serbsko-kosowskie w tym kontekście ciągną się swoim rytmem, a najsmutniejsze jest to, że odbywa się to w czasie, kiedy mamy do czynienia z próbą nadania po raz kolejny pewnej dynamiki procesowi berlińskiemu, czyli platformie współpracy, która ma zachęcać państwa bałkańskie do zbliżenia się, zarówno ku sobie, jak i w kierunku Unii Europejskiej - wyjaśnił dr Spasimir Domaradzki.

Serbia podniosła gotowość bojową swoich sił zbrojnych w odpowiedzi na nowe przepisy rejestracji samochodów wprowadzone przez władze w Kosowie. Przypuszcza się, że wzrost napięcia na Bałkanach może być inspirowany przez Rosję, która stara się w ten sposób odwrócić uwagę od wojny na Ukrainie. 

- Dla Serbów sprawa jest o tyle istotna, że jakikolwiek ruch w kierunku rozwiązania problemów z Kosowem, jest postrzegany jako niebezpieczeństwo, czyli uznanie istnienia tego państwa, czego Serbowie absolutnie nie chcą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Europy Środkowej. 

Posłuchaj
10:48 PR24_mp3 2022_11_03-16-48-59.mp3 Armia serbska postawiona w stan gotowości. Dr Spasimir Domaradzki: symboliczne machanie szabelką ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Spasimir Domaradzki (Uniwersytet Warszawski i Instytut Europy Środkowej)

Data emisji: 03.11.2022

Godzina: 16:48 

Zobacz także

Zobacz także