more_horiz

Watykan żegna Benedykta XVI. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych oddało hołd papieżowi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 21:25
Jak poinformował Watykan, w poniedziałek 65 tysięcy wiernych oddało hołd zmarłemu Benedyktowi XVI. Ciało papieża-seniora o godz. 9.00 rano wystawiono na widok publiczny przed ołtarzem głównym bazyliki watykańskiej. O szczegółach opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 rzymski korespondent Piotr Kowalczuk.
65 tys. wiernych oddało hołd Benedyktowi XVI
65 tys. wiernych oddało hołd Benedyktowi XVIFoto: Cobra Team / BACKGRID / Backgrid UK / Forum

W czwartek 5 stycznia w Polskim Radiu odbędzie się transmisja uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża seniora Benedykta XVI. Specjalne audycje od godziny 9.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w Polskim Radiu 24. Zachęcamy także do śledzenia relacji oraz streamingu z Watykanu, które na żywo będą prowadzone na portalu PolskieRadio24.pl.

Jak powiedział rzymski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk, w Wiecznym Mieście, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, w poniedziałek pojawiły się tłumy. Dodał, że z uprzednich szacunków wynikało, że w ciągu trzech dni zmarłego papieża odwiedzi co najwyżej 35 tysięcy osób, natomiast limit ten został przekroczony już w ciągu kilku godzin.

- Z samego rana, gdy otwierano bazylikę, na miejscu było już 15 tysięcy wiernych. Ja byłem tam po godz. 7.00 i już wtedy zakorkowane były wszelkie przejścia na Plac Świętego Piotra. Ludzi było naprawdę bardzo, bardzo dużo - zrelacjonował.

Śmierć Benedykta XVI

Korespondent dodał, że zainteresowanie śmiercią papieża-seniora może dziwić, ponieważ Benedykt XVI w ostatnich latach mocno się wycofał z obecności w dyskursie społecznym. Wyjaśnił, że duchowny skupił się na działalności naukowej, spotykał się z ludźmi i prowadził debaty, ale wszystko to robił w sposób dyskretny. Wskazał, że było tak przede wszystkim dlatego, by nie zakłócić pontyfikatu Franciszka - nie mogło dojść do sytuacji, w której jeden papież mówi jedno, a drugi coś innego.

Czytaj także:

- Wobec wycofania oraz tego, że we włoskich mediach Benedykt XVI nie był szczególnie obecny w ciągu ostatnich dziewięciu lat, to sądziłem, że nie będzie takiego ogromnego zainteresowania jego śmiercią i że Włosi nie będą okazywać aż takiego szacunku byłemu papieżowi - skomentował.

Dziennikarz dodał też, że wiadomo już, iż oficjalnie na pogrzebie papieża-seniora pojawią się na pewno dwie delegacje - niemiecka i włoska. Ponadto, przybyć ma tam też wiele głów państw z wizytą prywatną, w tym polski prezydent Andrzej Duda.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:53 _PR24_AAC 2023_01_02-16-50-04.mp3 Piotr Kowalczuk o pożegnaniu papieża Benedykta XVI ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia w Rzymie)

Data emisji: 02.01.2023 r.

Godzina: 16.50

ng//PR24

Zobacz także

Zobacz także