X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Emilian Kamiński: w komunie moja kariera stanęła, wziąłem się za budowlankę

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 20:58
- Rola aktorów w PRL była specyficzna. Byłem antykomunistą od dziecka - mówił w Polskim Radiu 24 Emilian Kamiński. Gościem audycji była też Ewa Dałkowska. 
Audio
  • E. Dałkowska i E. Kamiński o roli aktora w PRL ("Niepokonani")
  • E. Dałkowska i E. Kamiński o roli aktora w PRL ("Niepokonani")
Emilian Kamiński
Emilian KamińskiFoto: Polskie Radio

Gość PR24 tłumaczył, że nie czuł się zniewolony jako aktor w PRL bo nie wiązał się z komunistami. Dodał, że nie może być jednak sumieniem środowiska, bo każdy postępował w tamtym czasie jak uważał. - W teatrze znajdowałem wolność, zapisałem się do Solidarności kiedy powstała, to był taki zryw
społeczny. Oczywiście nie obyło się bez ludzi w tym ruchu z bezpieki, nie brakowało w nim tzw "wtyk" - mówił aktor.

"Bojkot był u mnie organiczny"

Jak zauważył, po wprowadzeniu stanu wojennego aktorzy musieli znaleźć się w nowej sytuacji i odpowiedzieli bojkotem. - Moja kariera znalazła się na zakręcie, od razu wiedziałem że bojkot komuny jest u mnie organiczny i za to zapłaciłem. Zacząłem pracować na budowie, kładłem wykładziny i wykonywałem stolarkę - mówił. Podkreślił, że ważne dla aktorów wtedy było to, że ludzie demonstrowali solidarność z nimi, przypomniał że było wiele wspaniałych gestów ze strony społeczeństwa.


Marcin-Antonowicz_663.jpg
Śmierć Marcina Antonowicza - niewyjaśniona zbrodnia z czasów PRL

Ewa Dałkowska zauważyła z kolei, iż zawsze grała jako aktorka w poczuciu prawdy i nigdy nie czekała na granty. - W czasie stanu wojennego działałam w podziemiu wraz z Wojciechem Młynarskim. Odmówiliśmy udziału występów w radiu i telewizji, nie graliśmy też w teatrze, choć zdarzali się i kolaboranci, ale było ich niewielu - dodała aktorka.

"Dziwiliśmy się Jandzie i Glempowi"

Mówiła, że trwały też dyskusje pomiędzy aktorami co robić i jak działać w teatrze. - Pamiętam jak bojkot przerwała Krystyna Janda i poszła pracować do telewizji, a nam było nieprzyjemnie. Dziwiliśmy się też kiedy prymas Józef Glemp prosił nas by przerwać bojkot. To wszystko mieszało w naszym proteście niepotrzebnie - zauważyła aktorka. Dodała, że gdy aktorzy wrócili do pracy, widzowie rozdawali im żonkile w podziękowaniu za bojkot.

Aktorzy opowiadali też w audycji o sukcesie Teatru Domowego. Konspiracyjne przedstawienie "Przywracanie porządku", które grupa warszawskich artystów zaprezentowała w prywatnym mieszkaniu aktorki Ewy Dałkowskiej, opowiadało o więźniach stanu wojennego. Teatr Domowy założyli aktorzy: Ewa Dałkowska, Emilian Kamiński, Maciej Szary i Andrzej Piszczatowski. Powstał on w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i zdelegalizowaniu NSZZ "Solidarność", działał poza oficjalnym obiegiem.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

*********

Tytuł audycji: "Niepokonani. Opozycja PRL"
Prowadzący: Wojciech Borowik
Goście: Ewa Dałkowska (aktorka) i Emilian Kamiński (aktor)
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Romaszewska-Guzy: w stanie wojennym siedziałam z kilkoma kobietami w celi jednoosobowej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 20:49
- Marzeniem w areszcie śledczym było dotknięcie stopą ziemi - tak stan wojenny w PR24 wspominała Agnieszka Romaszewska-Guzy. Gośćmi audycji byli też inni działacze opozycji antykomunistycznej w tym Krzysztof Mordziński i Zenon Lis oraz dr Grzegorz Majchrzak z IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepokonani. Opozycja PRL". Strajk i pacyfikacja w Kopalni Wujek

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 23:00
16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Wujek w Katowicach milicja użyła broni palnej. Zginęło wówczas dziewięciu górników, wielu zostało rannych. Wydarzenia w kopalni były największą tragedią stanu wojennego. O strajku i pacyfikacji rozmawiali goście PR24.
rozwiń zwiń