"Niepokonani. Opozycja PRL". Działalność Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

2020-03-13, 21:05

"Niepokonani. Opozycja PRL". Działalność Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Pomnik Solidarności w Krakowie. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Just Another Photographer / Shutterstock.com

- Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych jest też swego rodzaju miejscem interwencyjnym. Tutaj można zadzwonić, tu można przesłać list, można być pewnym, że w każdej sytuacji pomożemy, na ile jest to oczywiście możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 minister Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR. Gościem audycji "Niepokonani. Opozycja PRL" była także Monika Kalinowska, dyrektor jednego z departamentów Urzędu.

Posłuchaj

Działalność Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ("Niepokonani. Opozycja PRL", Cz. 1 / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych powstał w 1991 roku, by otoczyć opieką wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość Polski na przestrzeni całego XX wieku. Początkowo zajmował się weteranami walk od I wojny światowej do 1956 roku, a od marca 2015 roku otoczył opieką także działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. O działalności urzędu mówili w Polskim Radiu 24 minister Jan Józef Kasprzyk i Monika Kalinowska.

Powiązany Artykuł

marzec68-1200.jpg
Marzec'68 "Historia niezwykłego pokolenia"

Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypomniał, że kierowana przez niego instytucja jest organem administracji rządowej. Jak podkreślił, pierwsi podopieczni Urzędu, to byli weterani walk niepodległościowych z początków XX wieku - I wojny światowej i powstań niepodległościowych, a także weterani II wojny światowej, a także organizacji partyzanckich.

- To jest grupa, która do tej pory stanowi najliczniejszą część osób, którymi urząd się opiekuje i zajmuje. [...] To jest grupa - wraz z wdowami i wdowcami - licząca blisko 240 tys. osób podkreślił szef Urzędu.

Od 2015 roku UdsKiOR ma pod swoją opieką także działaczy opozycji antykomunistycznej z okresu PRL, z lat 1956-1989. Jan Józef Kasprzyk opowiadał o działalności urzędu, jego zadaniach ustawowych i innych, które realizują pracownicy.

- Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w odniesieniu do pomocy codziennej jest też swego rodzaju miejscem interwencyjnym. Tutaj można zadzwonić, tu można przesłać list, można być pewnym, że w każdej sytuacji pomożemy, na ile jest to oczywiście możliwe - wyjaśnił.

Powiązany Artykuł

Radio Solidarność free 663.jpg
Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Fenomen Radia Solidarność

Monika Kalinowska, która w Urzędzie jest dyrektorem Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji, wspominała także o tym, z jakim zaangażowaniem, a wręcz miłością, pracuje jej - zaledwie 25-osobowy - zespół, aby pomagać wszystkim podopiecznym.

- Cały nasz urząd jest przeznaczony do tego, żeby pomagać naszym podopiecznym, kombatantom, działaczom opozycji antykomunistycznej i wszyscy pracownicy są nastawieni na to, żeby ta pomoc była szybka, efektowna i przede wszystkim efektywna - mówiła.

- Poza tą pomocą, której udzielamy w ramach obowiązujących ustaw, czyli przyznawanie pomocy pieniężnej, udzielamy też bieżącego wsparcia w codziennych sprawach. Między innymi w sytuacjach, kiedy prawa naszych podopiecznych nie są respektowane, chociażby w sytuacjach korzystania z opieki zdrowotnej - dodała Monika Kalinowska.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Niepokonani. Opozycja PRL"
Prowadzi: Wojciech Borowik
Goście: minister Jan Józef Kasprzyk (Prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), Monika Kalinowska (dyrektor departamentu współpracy ze stowarzyszeniami i ewidencji Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych)
Data emisji: 13.03.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej