Marzec'68 "Historia niezwykłego pokolenia"
- To było pierwsze pokolenie urodzone i wychowane w PRL - mówił w Polskim Radiu 24 o genezie wydarzeń marcowych 1968 roku prof. Jerzy Eisler. Gośćmi Wojciech Borowika byli również byli prof. Wojciech Lamentowicz i Jan Lityński.
2020-03-06, 20:05
Posłuchaj
Historyk prof. Jerzy Eisler przypomniał, że Marzec'68 jest także historią pierwszego pokolenia, które urodziło się wychowało w PRL. - Gdy Władysław Gomułka przemiał do robotników "co się buntujecie, ja przed wojną miałem dwie koszule, a wy macie po cztery", to starsi robotnicy kiwali głowami, że tak rzeczywiście było. Natomiast młodsi robotnicy, rówieśnicy ówczesnych licealistów i studentów, patrzyli na siebie ze zdziwieniem. Dla pokolenia moich rodziców i dziadków Polska przedwojenna była realnym punktem odniesienia. Dla mojego pokolenia, którego dzieje opowiadamy, to był historia zamierzchła. Gdy Gomułka mówił o walce z analfabetyzmem i biedzie chłopów w II RP, to trochę jakby straszył czarnym ludem. Do końca nie można było tego traktować na poważnie - tłumaczył historyk.
W obronie wyrzuconych studentów
8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Bezpośrednim powodem do przygotowania wiecu było relegowanie z uczelni dwóch studentów - Adama Michnika i Henryka Szlajfera. - Zostali wyrzuceni poza regulaminem. Zostali skreśleni przez ówczesnego ministra szkolnictwa wyższego, który nie miał prawa tego zrobić. A pretekstem było ich spotkanie z korespondentem zagranicznych mediów - opowiadał Jan Lityński, który brał udział w tamtych wydarzeniach.
Powiązany Artykuł
Jak doszło do Marca'68? "W Polsce lat 60. niszczono pewien sposób myślenia o patriotyzmie"
- Spotkaliśmy się i zdecydowaliśmy, że zorganizujemy wiec. Nie specjalnie tego chcieliśmy, szczególnie Karol Modzelewski się wzbraniał. Przewidywał, że zakończy się to aresztowaniami. Niemniej istnieje podstawowa zasada w warunkach zagrożenie, że jeżeli ktoś jest krzywdzony, to trzeba wystąpić w jego obronie - tłumaczył późniejszy działacz opozycji w PRL.
W nagraniu audycji również wspomnienia prof. Wojciecha Lamentowicza, który należał wtedy do Związku Młodzieży Socjalistycznej.
REKLAMA
***
Tytuł audycji: "Niepokonani. Opozycja PRL"
Prowadzący: Wojciech Borowik
Goście: prof. Jerzy Eisler, prof. Wojciech Lamentowicz, Jan Lityński
Data emisji: 06.03.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 20.06
Polecane
REKLAMA