X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bohaterki w czepkach, czyli nasze polskie pielęgniarki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 09:00
Lekarze, ratownicy, pielęgniarki oraz pielęgniarze. Służby medyczne walczą dziś na pierwszej linii frontu. Przybliżając wspaniałe postacie polskich pielęgniarek, Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta dedykują audycję wszystkim współczesnym pielęgniarkom.
Audio
Hanna Helena Chrzanowska została beatyfikowana w 2018 roku
Hanna Helena Chrzanowska została beatyfikowana w 2018 rokuFoto: Marek BAZAK/East News

Olga Boznańska Dziewczynka z chryzantemami FREE 663_364.jpg
[POPRZEDNIO] "Polki". Historia życia Olgi Boznańskiej

Służby medyczne są dziś najbardziej narażoną grupą zawodową w starciu z epidemią koronawirusa. W pocie czoła opiekują się chorymi i ratując czyjeś zdrowie oraz życie narażają własne.

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, ponad 461 osób to dotychczasowy bilans zakażeń wśród lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego. Czasowo z opieki nad pacjentami wyłączonych zostało ponad 5038 osób.

W najnowszym odcinku audycji "Polki" poznamy historię wspaniałych postaci polskich pielęgniarek.

Pielęgniarka, która została błogosławioną

Hanna Helena Chrzanowska była głęboko wierząca - wiara pomagała jej w pełnionej służbie. Poza warszawską szkołą odbyła też staże zagraniczne, a w czasie II wojny światowej zapisała piękną kartę.

urszula_nowogorska663.jpg
"Pomaganie to moje przeznaczenie". Pielęgniarka, która została politykiem

Pracowała w sekcji pomocy przesiedlonym. Opiekowała się osobami przeznaczonymi do wywózki na roboty w Niemczech. Specjalna troska otaczała dzieci. Organizowała rodziny, które przygarniały wojenne sieroty. Starała się te najmłodsze ofiary wojny dożywiać, wysyłać na letnie kolonie.

Organizowała poradnie zdrowia. Uczestniczyła w pracach nad ustawa o pielęgniarstwie i współorganizowała polskie towarzystwo pielęgniarskie. Jej podejście do zawodu było nowatorskie, bo wierzyła w opiekę domową.

Tworzyła podręczniki, była wykładowcą. Mimo wysokiego prestiżu nigdy nie unikała zwykłych obowiązków - gdy trzeba było, myła u swoich podopiecznych podłogi.

Mimo, że była osobą świecką, została wyniesiona na ołtarze. Zrobił to papież Franciszek. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta
Data emisji: 04.04.2020
Godzina emisji: 08.06

kstar

Czytaj także

"Polki". Posłuchaj zapowiedzi nowej audycji Polskiego Radia 24

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 15:00
- Będziemy rozmawiać ze wspaniałymi gośćmi o Polkach znanych i mniej znanych. Chcemy przypomnieć Polakom o tych, które odcisnęły niezatarty ślad w kulturowym dorobku naszego Narodu - zapowiadają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta, prowadzące nową audycję Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polki". O bohaterkach Powstania Styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 19:55
W sobotę o godz. 8.06 w audycji "Polki" gośćmi będą Ewa Jaxa Chamiec, praprawnuczka Anny Pustowójtówny oraz dr Janusz Wesołowski z Muzeum Wojska Polskiego. Nową audycję Polskiego Radia 24 prowadzą Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uber wspiera polską służbę zdrowia. 10 tys. bezpłatnych przejazdów dla lekarzy i pielęgniarek

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:30
Amerykański Uber wspiera w walce z koronawirusem pracowników polskiej służby zdrowia. Przewoźnik przekazał 10 tys. bezpłatnych przejazdów dla lekarzy i pielęgniarek. Poinformowała o tym na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń