X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Kobieta szpieg". Magdalena Merta o Krystynie Skarbek

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 10:39
- Była pierwszą kobietą w brytyjskim wywiadzie, która przeszła wyczerpujące szkolenie celująco - tak o Krystynie Skarbek mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką programu była też Maryna Miklaszewska.
Audio
Wizerunek Krystyny Skarbek w książce Clare Mulley Kobieta szpieg
Wizerunek Krystyny Skarbek w książce Clare Mulley "Kobieta szpieg"Foto: PR2

Autorki programu rozmawiały o Krystynie Skarbek, córce Jerzego Skarbka - zubożałego potomka arystokratycznego rodu, która urodziła się 1 maja 1908 r. w Warszawie. Matką Krystyny była pochodząca z bogatej rodziny żydowskich bankierów Stefania Goldfeder, która w posagu wniosła Skarbkowi ogromny majątek.

Krystyna - ukochana córeczka tatusia - od dziecka znakomicie jeździła konno i na nartach. Uchodziła za piękną kobietę - w 1929 roku uczestniczyła w konkursie Miss Polonia i zajęła punktowane miejsce.

"Małżeństwa nie były udane"

Skarbek_663.jpg
Krystyna Skarbek. Ulubiona agentka Churchilla

Zdaniem Magdaleny Merty, mężczyźni padali jej do stóp, a Krystynę otaczała sława uwodzicielki. Pierwsze małżeństwo z przemysłowcem Karolem Gettlichawem w 1933 roku rozpadło się jednak po 6 miesiącach.

- Mimo, że była piękna i uwodzicielska, niestety jej małżeństwa rzeczywiście nie należały do udanych. Jej pierwsze małżeństwo trwało tylko 6 miesięcy, kolejne z Jerzym Giżyckim dłużej, być może połączyła ich miłość do podróży. Rozłączyła ich wojna - przypomniała Maryna Miklaszewska.

"Dywersja na niemieckich tyłach"

Autorki audycji przypomniały, że później w Anglii, wykorzystując swe przedwojenne koneksje, zgłosiła się ona do służby w agencji brytyjskiego wywiadu SOE, powołanej przez Winstona Churchilla do dywersji na niemieckich tyłach. Od tej chwili występowała jako Christine Granville. - Była kobietą szpiegiem - podsumowała Magdalena Merta

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja: "Polki"

Prowadzące: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Data emisji: 20.06.2020

Godzina: 8.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konsultacje polsko-brytyjskie. "Wielka Brytania nie wyprowadza się z Europy"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 20:45
Premier Beata Szydło razem z delegacją ministrów udała się z wizytą do Wielkiej Brytanii, gdzie z premier Theresą May brała udział w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Tematem rozmów były m.in. realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach oraz zapobieganie przestępstwom z nienawiści. O stosunkach Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Gabryel (Do Rzeczy) i Maciej Gdula (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Wildstein: Roger Scruton bronił prawa Polaków do tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 18:00
- Był wielkim myślicielem, który nie poddał się presji opinii dominującej. Rozumiał to, co dzieje się w Polsce z perspektywy Zachodu. Był stronnikiem Polaków, był obrońcą prawa Polaków do tego, żeby bronili swojej tożsamości - mówił o zmarłym filozofie, wielkim przyjacielu Polski Rogerze Scrutonie, pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. Gośćmi audycji byli także Tomasz Matynia (politolog, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu), Tadeusz Zysk (wydawca, założyciel wydawnictwa Zysk i S-ka) oraz Maciej Kożuszek (publicysta "Gazeta Polska").
rozwiń zwiń