"Wybitna polska lekarka". Sylwetka lekarki Bronisławy Dłuskiej, siostry Marii Skłodowskiej-Curie
- Była jedną z pierwszych kobiet, które zajmowały się ginekologią w Polsce. Pamięć o niej skrywa się w cieniu znacznie sławniejszej od niej rodzonej siostry, czyli Marii Skłodowskiej-Curie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, dziennikarka i prowadząca audycję "Polki".
2021-03-06, 10:19
Bronisława Dłuska urodziła się 28 marca 1865 roku w Warszawie i była starszą siostrą Marii. Jej dzieciństwo nie było beztroskie. Gdy miała 13 lat, jej matka zmarła na gruźlicę.
Powiązany Artykuł
![zofia stryjeńska nac 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b4b34d0b-3cda-4612-83e9-73ba6553e0f5.jpg)
Postać Zofii Stryjeńskiej. "Musiała przebrać się za chłopca, żeby studiować"
Magdalena Merta zaznaczyła, że przyszła lekarka musiała być "bardzo samodzielna już wcześniej". - Podczas leczenia matki i najstarszej siostry opiekowała się młodszym rodzeństwem - powiedziała prowadząca audycję. Po śmierci matki, na Bronisławie spoczął ciężar prowadzenia domu oraz wspierania rodziny finansowo.
- Udzielała korepetycji. Była bardzo dobrą uczennicą - poinformowała dziennikarka. Wynikiem jej zainteresowania nauką było wstąpienie na tzw. Latający Uniwersytet, czyli tajną szkołę wyższą.
- Zdobyte wykształcenie nie dawało jednak żadnych formalnych uprawnień, a Bronisława marzyła o tym aby studiować medycynę podobnie jak straszy brat - opisywała prowadząca. - Niestety carskie władze nie dopuszczały tego, aby dziewczęta mogły wstępować na ten kierunek studiów - przypomniała Merta.
REKLAMA
- Kobiety w polityce II RP. "Były dobrze wykształcone, realizowały misję"
- "Do dziś nie wiemy jak zginęła". Magdalena Merta o córce gen. Sikorskiego
Studia w Paryżu
Powiązany Artykuł
![maria czaplicka wiki 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/372a7c5b-909a-41f1-9d40-21d03f55ac3e.jpg)
"Pokłosiem jej wyprawy na Syberię była niezwykła książka". Miklaszewska o Czaplickiej
Nie mogąc studiować w Polsce, Bronisława zaczęła myśleć o Paryżu. - Medycyna była kierunkiem, o którym myślało wiele cudzoziemek - wyjaśniła prowadząca i dodała, że "niestety wiązało się to z wielkimi wydatkami".
- Bronisława miała trochę pieniędzy, jednak na utrzymanie przez pięć lat studiów to było zdecydowanie za mało - powiedziała dziennikarka. - Wtedy jej siostra Maria zaproponowała, że zatrudni się jako guwernantka i co miesiąc będzie starszej siostrze wysyłać pół swojej pensji - poinformowała Merta.
Przyszła lekarka skorzystała z propozycji siostry, "dając jednocześnie obietnice, że kiedy ona skończy studia i zacznie zarabiać, to przyjmie ją u siebie". Dzięki temu Maria miałaby również możliwość studiowania w Paryżu.
REKLAMA
- "Wielka postać i osobowość". Wspomnienie o Izabelli Galickiej
- "Kobieta fenomen". Maryna Miklaszewska o Karolinie Lanckorońskiej
"Wybitna lekarka"
Powiązany Artykuł
![Maria_Wittek 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/0d333005-b579-42f2-8e34-73a1ec5484dc.jpg)
"Pierwsza Polka, która została generałem". Magdalena Merta o Marii Wittek
- Była jedną z pierwszych kobiet, które zajmowały się ginekologią w Polsce - przypomniała prowadząca. Dodała, że wcześniej przez wiele lat, Bronisława prowadziła prywatny gabinet w Paryżu.
Uczona była również działaczką społeczną. - Po powrocie do Polski była aktywną działaczką Ligii Kobiet Polskich - poinformowała Merta. - W ramach tej działalności organizowała ochronki dla dzieci żołnierzy Legionów - wyjaśniła dziennikarka.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
Audycja: "Polki"
REKLAMA
Prowadzące: Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska
Data emisji: 06.03.2021
Godzina: 08.06
jbt/pr24
REKLAMA
REKLAMA