more_horiz

Kobiety w polityce II RP. "Były dobrze wykształcone, realizowały misję"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 09:44
Do Sejmu Ustawodawczego weszło osiem kobiet. (...) Bez wątpienia były to kobiety z misją. Były też - podkreślmy - bardzo dobrze wykształcone, ponieważ wszystkie miały wykształcenie średnie, a niektóre z nich - także wykształcenie wyższe - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Marta Sikorska-Kowalska z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawiając historię polityczną kobiet w II RP.
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski otwiera pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego. Wśród posłów tej izby było także osiem kobiet
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski otwiera pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego. Wśród posłów tej izby było także osiem kobietFoto: PAP/Alamy

11 listopada 1918 Polska odzyskała niepodległość. Jest to naturalnie data umowna, proces odzyskiwania niepodległości trwał jeszcze wiele miesięcy wcześniej, a także miesiące i lata później. Jednak od tego dnia można mówić o rodzącej się polskiej państwowości, w niej zaś niebagatelną rolę spełniały właśnie kobiety. W kolejnym odcinku audycji "Polki" o roli kobiet w polityce młodego nowo odrodzonego państwa polskiego, w 20-leciu międzywojennym, mówiła prof. Marta Sikorska-Kowalska.

Izabella Galicka pap 1200.jpg
"Wielka postać i osobowość". Wspomnienie o Izabelli Galickiej

Polska niepodległość odzyskała 11 listopada, a już 28 listopada był podpisany dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej. Dekret ten zaś mówił, że w Polsce prawa wyborcze mają wszyscy, to zaś oznaczało, że w Polsce dość wcześnie - w porównaniu z całym światem - wprowadzono prawa wyborcze kobiet.

Prawa wyborcze kobiet w II RP

Prof. Marta Sikorska-Kowalska zauważyła, że o prawa wyborcze kobiety - nie tylko w innych krajach, ale też na terenie pozostającej pod zaborami Polski - walczyły od wielu lat. Zwróciła uwagę na Międzyzaborowe Zjazdy Kobiet, organizowane przez różne środowiska kobiece na przełomie wieków XIX i XX, a także na działalność Marii Dulębianki, która w 1908 roku wystartowała w wyborach do galicyjskiego Sejmu Krajowego we Lwowie.

W 1919 roku obrady rozpoczął pierwszy w niepodległej Polsce Sejm - Sejm Ustawodawczy.

- A do Sejmu Ustawodawczego weszło osiem kobiet. (...) Pamiętajmy o tym, że stanowiły one niespełna 2 proc. wszystkich zasiadających w parlamencie - mówiła prof. Marta Sikorska-Kowalska.

- Bez wątpienia były to kobiety z misją (...). Były też - podkreślmy - bardzo dobrze wykształcone, ponieważ wszystkie miały wykształcenie średnie, a niektóre z nich - także wykształcenie wyższe. Jak się przyjrzymy wykształceniu parlamentarzystów, to co czwarty nie posiadał żadnego. (...) Podejmowały kwestie związane z oświatą, edukacją dzieci i młodzieży, podjęły także walkę z alkoholizmem i - co warto podkreślić - walczyły o równe prawa cywilne dla kobiet - dodała prof. Marta Sikorska-Kowalska.

Czytaj również:

Posłuchaj
23:13 PR24_MPLS 2020_11_14-08-06-22_Polki.mp3 Prof. Marta Sikorska-Kowalska o działalności politycznej kobiet w II RP ("Polki" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna Miklaszewska
Gość: prof. Marta Sikorska-Kowalska (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także