X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Uratowała kilkaset dzieci z warszawskiego getta. Historia Matyldy Getter

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 10:26
- Niemalże wszystkie placówki prowadzone przez Rodzinę Maryi były miejscem ukrywania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. W audycji "Polki" przypominamy postać przełożonej tego zakonu, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Matyldy Getter, która uratowała kilkaset osób z pożogi II wojny światowej i żadnemu dziecku z warszawskiego getta nie odmówiła pomocy.
Pomnik upamiętniający przebieg muru warszawskiego getta
Pomnik upamiętniający przebieg muru warszawskiego gettaFoto: Robin Nieuwenkamp/ Shutterstock

Matylda Getter urodziła się w Warszawie w 1870 roku, jako jedna z dziesięciorga dzieci. Mieszkała z rodzicami na Woli, wśród biedoty żydowskiej. Do zakonu zdecydowała się wstąpić młodo, podążając za radą swojego spowiednika: "pójdziesz do Rodziny Maryi, bo trzeba teraz ratować biedne dzieci i służyć krajowi”. Pierwsze śluby zakonne złożyła w grudniu 1889 roku, zaś śluby wieczyste - w 1895 roku. W zakonie zajmowała się m.in. wychowaniem i nauką dziewcząt. W czasach carskich prowadziła także tajne nauczanie.

ładoś 1200 free.jpg
Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

W czasach I wojny światowej zajmowała się pomocą potrzebującym, a przy Żelaznej w Warszawie działał szpital, prowadzony przez to zgromadzenie. W czasach międzywojnia, Matylda Getter założyła na warszawskiej Pradze sierociniec. - Pierwszym kapelanem tej placówki był Ignacy Skorupka - podkreśliła Magdalena Merta. W całej Polsce doprowadziła do powstaniu 25 placówek opiekuńczych dla dzieci - zarówno w centralnej Polsce, jak i na kresach wschodnich. Krótko przed wojną została została przełożoną prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. - W przededniu wojny zgromadzenie liczyło 1120 sióstr i prowadziło liczne sierocińce, ochronki, szkoły, domy starców, szpitale i ambulatoria - wymieniała Magdalena Merta. 

"Nie wolno nam odmówić"

Przypomniano postawę Matyldy Getter podczas II wojny światowej i prowadzoną przez jej zgromadzenie akcję ratowania dzieci żydowskich, która rozpoczęła się natychmiast. - Niemalże wszystkie placówki prowadzone przez Rodzinę Maryi były miejscem ukrywania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej - dodała z kolei Magdalena Merta. - Niektóre z nich wspominały po wojnie, jak zostały przyjęte z otwartymi ramionami - mówiła. - Z pomocy sióstr regularnie korzystała wyprowadzająca dzieci z getta Irena Sendlerowa - zaznaczyła. 

Czytaj także: 

Maryna Miklaszewska przytoczyła świadectwa dzieci uratowanych przez Matyldę Getter - czy też "mateczkę", jak ją nazywano. Jedna z sierot ocalonych z wojennej pożogi wspominała bowiem, po latach, że gdy podeszła do Matyldy Getter prosząc o pomoc, ta odrzekła: "Dziecko moje, ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, nie wolno nam, w imię Chrystusa, odmówić". - Po II wojnie światowej nie wracała do historii ratowania Żydów. Uważała, że obowiązek został spełniony, sprawa zamknięta - podkreśliła Maryna Miklaszewska. Jest jedną ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. 

Posłuchaj
23:30 Polki--PR24_AAC 2021_04_03-08-06-03.mp3 Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska o postaci Matyldy Getter ("Polki"/ PR24)

Więcej o historii Matyldy Getter - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta

Data emisji: 3.04.2021

Godzina emisji: 8.06


mbl


Czytaj także

Emanuel Ringelblum. Kronikarz getta warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 05:50
Zebrane przez niego Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego zostało wpisane przez UNESCO na listę "Pamięć Świata", gromadzącą najważniejsze dokumenty obrazujące historię naszego globu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baletnica, choreografka, legenda. Historia Bronisławy Niżyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 09:00
- Przyszła na świat niemal na scenie, ponieważ zaczęła się rodzić podczas występu matki w operze Michaiła Glinki "Życie za cara". Tańczyć zaczęła już jako czterolatka - bohaterką audycji "Polki" jest legendarna polska choreografka Bronisława Niżyńska.
rozwiń zwiń