X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Postać rzeźbiarki Katarzyny Piskorskiej. "Kultywowała zasady, które wyniosła z domu"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 08:42
- Jej ojciec zawsze trzymał się prawa harcerskiego, które sam tworzył. Nigdy nie tknął np. alkoholu. Katarzyna kultywowała te zasady, które były obecne w jej domu - powiedziała o Katarzynie Piskorskiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej Magdalena Merta. Wraz z Maryną Miklaszewską przybliżyły postać polskiej rzeźbiarki i działaczki niepodległościowej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/rlomdee

10 kwietnia 2010 do Katynia wraz z parą prezydencką lecieli nie tylko przedstawiciele polityki, ale także ludzie związani z kulturą. Jedną z takich osób była Katarzyna Piskorska, artystka rzeźbiarka i medalierka. Kobieta była także działaczką niepodległościową przez co spotykały ją szykany w komunistycznej Polsce.

smoleńsk 1200 pap.jpg
Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

Kultywowanie zasad

Magdalena Merta podkreśliła pochodzenie Katarzyny Piskorskiej i ducha jaki panował w jej domu. - Jej ojciec zginął w Charkowie w 1940 roku. Katarzyna Piskorska miała wtedy 3 lata. To, co się stało miało zapewne wpływ na jej późniejsze wybory i zaangażowanie w kultywowanie pamięci o zbrodni katyńskiej - powiedziała.

- Tomasz Piskorski był prawnikiem. W wojsku miał stopień podporucznika kawalerii. Był też działaczem związku harcerstwa polskiego i komendantem warszawskiej chorągwi harcerskiej. Zawsze trzymał się prawa harcerskiego, które sam tworzył. Nigdy nie tknął np. alkoholu. Katarzyna kultywowała te zasady, które były obecne w jej domu - przypomniała.

Maryna Miklaszewska zwróciła uwagę na represje jakie dotykały Katarzynę Piskorską z powodu jej postawy i historii rodziny. Mimo przeciwności, bohaterka audycji "Polki" potrafiła postawić na swoim. - We wczesnej młodości zdradzała talenty plastyczne, bo była uczennicą liceum sztuk pięknych i zakończyła tam naukę maturą w 1956 roku. Zdała egzaminy na wydział rzeźby ASP, a także na wydział biologii UW. O dziwo z obu list została skreślona z powodów politycznych - powiedziała.

- Poza obecnością w harcerstwie nie miała politycznych osiągnięć. To jednak wystarczyło, ponieważ rodzina była źle notowana, żeby została z tych list skreślona. Została jednak wolną słuchaczką i chodziła na zajęcia ASP. W końcu otrzymała indeks i ukończyła szkołę - przypomniała Maryna Miklaszewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
16:51 PR24_mp3 2021_04_10-08-12-41.mp3 Postać Katarzyny Piskorskiej ("Polki")

***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta

Data emisji: 10.04.2021

Godzina emisji: 8.12

dz

Czytaj także

"Pamiętam grozę i symboliczne puste krzesła". Joanna Lichocka wspomina katastrofę smoleńską

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 08:01
- To było jedno z najbardziej wstrząsających wydarzeń zawodowych, jakie przeżyłam. Byłam dziennikarką, miałam uczestniczyć w uroczystościach, prowadzić transmisję, pamiętam grozę - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Joanna Lichocka, wspominając katastrofę smoleńską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica katastrofy TU-154M. W Smoleńsku i Katyniu zapłoną znicze, odbędzie się msza polowa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 14:44
Z udziałem polskich dyplomatów, duchowieństwa i Polonii odbędą się w sobotę w Smoleńsku uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu odprawiona zostanie msza polowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symbolika katastrofy smoleńskiej. Prof. Grochmalski: w Polsce nie ma miejsca na "letnią wodę"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 07:39
- Refleksje obudziły w wielu osobach świadomość, że w Polsce nie ma miejsca na „letnią wodę”. W Polsce jest to, co śp. Lech Kaczyński mocno artykułował: dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie a później może i czas na mój kraj, na Polskę. Mówił to w Tibilisi w 2008 roku. 2 lata przed śmiercią i 6 lat przed wojną na Ukrainie. W tych słowach zawiera się długa historia naszych doświadczeń z Rosją - powiedział o symbolice katastrofy smoleńskiej prof. Piotr Grochmalski, politolog.
rozwiń zwiń