X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dała impuls do powstania "Żegoty". Opowieść o Zofii Kossak-Szczuckiej

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:03
Powieściopisarka, publicystka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom "Żegota". - Rada miała przełomowe znaczenie dla działalności Zofii Kossak-Szczuckiej, ale też dla całej konspiracji polskiej i losu Żydów - mówiła w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. 
Audio
  • Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta o Zofii Kossak-Szczuckiej (Polki)
Nazwa Żegota została wymyślona przez Zofię Kossak-Szczucką (na zdjęciu) i pochodzi od imienia Konrada Żegoty, jednego z konspiratorów w III części Dziadów
Nazwa Żegota została wymyślona przez Zofię Kossak-Szczucką (na zdjęciu) i pochodzi od imienia Konrada Żegoty, jednego z konspiratorów w III części DziadówFoto: NAC

Mówiąc o "Żegocie" zwykle wspomina się o Irenie Sendlerowej, Władysławie Bartoszewskim, a zapomina o osobie, która dała temu przedsięwzięciu pierwszy impuls – Zofii Kossak.

grób ulmów mid-21324087 1200.jpg
"Ich historie rzadko kończyły się dobrze". Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

11 sierpnia 1942 roku – w kilka tygodni po rozpoczęciu likwidacyjnej Akcji Reinhardt w getcie warszawskim, skąd Niemcy wywozili ludność żydowską do obozu zagłady w Treblince – opublikowała swój "Protest!", wydany konspiracyjnie w Warszawie. "Protest!" określał stanowiska polskich katolików wobec zagłady Żydów, dokonywanej przez władze niemieckie na terytorium okupowanego kraju. Apel, skierowany do polskich katolików, powoływał się na zasady wiary i uniwersalne wartości moralne chrześcijaństwa – odnosił się do miłości bliźniego, niezależnie od wyznawanego przezeń światopoglądu czy religii. Dokument piętnował milczenie światowej opinii publicznej wobec odbywającego się właśnie holokaustu Żydów: "Nie zabierają głosu Anglia ani Ameryka, milczy nawet wpływowe międzynarodowe żydostwo, tak dawniej wyczulone na każdą krzywdę swoich. Milczą i Polacy. […] Ginący żydzi otoczeni są przez samych umywających ręce Piłatów. […] Kto milczy w obliczu mordu – staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia – ten przyzwala".

- Faktem jest, że nikt wówczas nie wypowiedział tak niebywałych, szczerych, twardych i prawdziwych zdań. Pewnie dlatego posiadają one przejrzystość diamentu. Te słowa miały wstrząsnąć i wstrząsnęły. Nawet warszawscy Żydzi nie mieli poczucia zafałszowania i nieszczerości w tym tekście - powiedziała Maryna Miklaszewska.

Rady Pomocy Żydom "Żegota" była jedyną państwową instytucją (zorganizowaną przez Polskie Państwo Podziemne), która pomagała Żydom w okupowanej Europie. Zapewniała schronienie i środki do życia ukrywającym się Żydom. - Zofia Kossak-Szczucka szczególnie wykazywała energię i pomysłowość w organizowaniu pomocy. Ukrywała Żydów w swoim mieszkaniu, wyszukiwała im bezpiecznego schronienia, pomagała w przerzutach do klasztorów. Jednak za życia nie otrzymała tytułu Sprawiedliwej wśród Narodów Świata - podkreśliła Miklaszewska.

Posłuchaj
20:14 PR24_mp3 2021_04_17-08-06-33.mp3 Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta o Zofii Kossak-Szczuckiej (Polki)

 

Zofia Kossak-Szczucka zmarła 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku-Białej.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 8.12

PR24/tj

Czytaj także

Poczytnik: O Zofii Kossak-Szczuckiej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 13:55
Zofia Kossak-Szczucka dziś jest najbardziej znana ze swojej działalności społecznej – była współzałożycielką, wraz z Wandą Krahelską, Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dlaczego obecnie jednak mniej pamięta się o jej twórczości literackiej? O tym w audycji Poczytnik mówił Tomasz Zapert, dziennikarz i reportażysta.
rozwiń zwiń