more_horiz

Służyła niewidomym na ciele i duszy. Siostra Maria Czacka i jej dzieło

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 09:08
- Siostra Czacka przyjmowała ślepotę jako krzyż dany do Boga. Wierzyła, że fizyczna ułomność pozwala niewidomym rozwinąć życie wewnętrzne i służyć dzięki temu innym ludziom - mówiła w Polskim Radiu 24 Magadalena Merta, która wraz Maryną Miklaszewską przypomniała postać matki Elżbiety Czackiej (Róży Marii Czackiej). 
Siostra Maria Czacka
Siostra Maria CzackaFoto: PAP/Archiwum

Matka Czacka, opiekunka niewidomych, była założycielką Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W wieku 22 lat straciła wzrok. Potraktowała to jako wezwanie do zajęcia się niewidomymi. W 1910 roku założyła w Warszawie pierwszy dom dla niewidomych dziewcząt, z którego wyrosło Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. W 1922 r. rozpoczęła budowę zakładu w Laskach pod Warszawą, który dawał wykształcenie niewidomym, przygotowując ich do samodzielnego życia.

Zofia Kossak Szczucka 1200.jpg
Dała impuls do powstania "Żegoty". Opowieść o Zofii Kossak-Szczuckiej

Nazwa Laski stała się symbolem tego dzieła. - Tworzyli i tworzą je niewidomi świeccy i siostry zakonne. Zamysł, by świeccy współpracowali z siostrami był na owe czasy bardzo nowatorski. To wyprzedzało późniejsze idee Soboru Watykańskiego II, czyniąc z Lasek nowoczesną placówkę, gdzie niewidome dzieci otrzymywały wykształcenie podstawowe i zawodowe. Przywracano im się ludzką godność - powiedziała Maryna Miklaszewska. 

Nie była to tylko opieka nad niewidomymi, ale również duszpasterstwo inteligencji. - Tam przybywali również ludzie niewierzący i poszukujący. Siostra Czacka chciała służyć nie tylko niewidomym na ciele, ale też niewidomym na duszy, by się otworzyli - tłumaczyła Miklaszewska. 


Posłuchaj
22:26 PR24_mp3 2021_05_08-08-06-13.mp3 Maryna Milkaszewska i Magdalena Merta o Marii Czackiej (Polki)

Siostra Czacka dostosowała też alfabet Braille’a do wymogów języka polskiego. Papież Franciszek zatwierdził w zeszłym roku dekret uznający cud za wstawiennictwem Róży Marii Czackiej, stanowiący ostatni warunek do jej beatyfikacji.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna MilkaszewskaMagdalena Merta
Data emisji: 8.05.2021
Godzina emisji: 08.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także