"Panowała w czasach trudnych". Małgorzata Żaryn w PR24 o królowej Jadwidze
- Jadwiga, poświęcając też swoje osobiste szczęście, zdecydowała się na związek z zupełnie nieznanym człowiekiem - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn z Muzeum Historii Polski.
2021-07-10, 09:15
Gość PR24 mówiła o Jadwidze Andegaweńskiej, która panowała w latach 1384-1399. Jesienią 1384 roku do Krakowa przybyła jako dziesięcioletnia królewna węgierska. Polscy panowie postanowili jej powierzyć tron po zmarłym ojcu Ludwiku. Niedługo po przyjeździe została koronowana. Młoda monarchini musiała się odnaleźć w obcym państwie i zacząć decydować o jego sprawach.
- Nasza królowa jest w powszechnej świadomości postrzegana jako osoba młoda i niewinna, której życie składało się głównie z modlitw i pomagania ubogim. Była to jednak jedna z bardziej zasłużonych władczyń polskich, która panowała w czasach trudnych, gdy wszystko się formowało - powiedziała Małgorzata Żaryn.
Powiązany Artykuł
"Była osobą niezłomną". Prof. Jacek Kowalski o Krystynie Feldman
Sprawa małżeństwa z Wilhelmem Habsburgiem
Kandydaturę Wilhelma Habsburga na męża Jadwigi popierał książę opolski Władysław Opolczyk, który nawet opanował 24 sierpnia 1385 zamek wawelski, przygotowując dopełnienie ceremonii małżeństwa. Panowie krakowscy mieli jednak wobec niej zupełnie inne plany, chcąc związać Polskę z Litwą, ofiarowali polską koronę wielkiemu księciu litewskiemu Jagielle, który miał przyjąć chrzest razem ze swoim państwem (unia w Krewie 14 sierpnia 1385).
- Ten pomysł przez Jadwigę na początku był przyjęty sceptycznie. W momencie kiedy uzyskała ona wiek 12 lat, Wilhelm przybył do Krakowa i doszło do spotkania, tutaj powstały potem dwie wersje, jedna mówi o tym, że na Wawelu spędził on dwa tygodnie zanim został wypędzony, a druga mówi o tym, iż do spotkania nie dopuszczono zamykając Jadwigę na klucz - mówiła Małgorzata Żaryn.
REKLAMA
Polska połączona z Litwą
W 1386 roku Jadwiga zgodziła się poślubić księcia litewskiego Jagiełłę. Dzięki temu małżeństwu naród litewski przyjął religię chrześcijańską, a Polska połączona z Litwą stała się jednym z największych krajów Europy, silnym wobec wspólnego wroga czyli Zakonu Krzyżackiego. Królowa Jadwiga korespondowała z wielkim mistrzem krzyżackim i była nieustępliwa wobec jego żądań. Dzięki jej umiejętnościom dyplomatycznym udało się utrzymać pokój z Krzyżakami.
Posłuchaj
***
Audycja: "Polki"
Prowadzący: Magdalena Merta
REKLAMA
Gość: Małgorzata Żaryn (Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 10.07.2021
Godzina: 08:07
REKLAMA