more_horiz

Historia Zofii Korbońskiej. "Wychowała się w patriotycznej rodzinie, wiara była dla niej bardzo ważna"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 09:00
- Jej dziadek był powstańcem styczniowym, a jej dwóch wujków - żołnierzami w wojnie polsko-bolszewickiej. Wychowano ją nie tylko patriotycznie, ale także w głębokiej wierze katolickiej. Jak mówiła, wiara zawsze była dla niej bardzo ważna - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Bogucka z Fundacji im. Stefana Korbońskiego. 
Zofia i Stefan Korbońscy na wakacjach u przyjaciół. Cooperstown, lato 1986 roku.
Zofia i Stefan Korbońscy na wakacjach u przyjaciół. Cooperstown, lato 1986 roku.Foto: www.korbonski.ipn.gov.pl

Zofia Korbońska była żoną ostatniego Delegata Rządu na Kraj Stefana Korbońskiego.  

- Panią Zofię poznałam w 2001 roku. Była wówczas zaproszona do premiera Jerzego Buzka, którego w tym czasie byłam doradcą. Od razu przypadłyśmy sobie do serca. Była to osoba, która miała taki urok osobisty, że każdego dosłownie do siebie przyciągała - powiedziała Agnieszka Bogucka. 

korboński-663.jpg
Stefan Korboński. Ostatni szef Polskiego Państwa Podziemnego

- Wpływ na jej wychowanie miała głównie rodzina matki. Jak większość rodzin inteligenckich w Polsce, była ogromnie patriotyczna. Dziadek Zofii był powstańcem styczniowym. Dwóch wujów - żołnierzami wojny polsko-bolszewickiej. Była wychowana również w głębokiej wierze katolickiej. Jak mówiła, wiara była dla niej zawsze bardzo ważna - zarówno w czasie wojny jak i później na emigracji. W każdym razie nigdy się tej wiary nie wypierała, świadczyła o niej - dodała rozmówczyni PR24.

Posłuchaj
23:36 PR24 2021_10_23-08-05-58.mp3 Agnieszka Bogucka o Zofii Korbońskiej (Polki)

Zaznaczyła również, że "jak na tamte czasy, jako kobieta, Zofia Korbońska otrzymała pełne wykształcenie". - Najpierw była uczennicą pensji, potem skończyła liceum im. Marii Konopnickiej w Warszawie. Skończyła Szkołę Nauk Politycznych. Polityka ją pasjonowała. Zrobiła też dwumiesięczne studium dziennikarskie w Paryżu - podkreśliła Agnieszka Bogucka.  

Stefan Korboński był uczestnikiem walk w obronie Lwowa w 1918 roku, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i III powstania śląskiego (1921); potem prawnikiem i działaczem ruchu ludowego; w czasie okupacji został szefem Kierownictwa Akcji Cywilnej, a po wojnie ostatnim Delegatem Rządu na Kraj i posłem na Sejm Ustawodawczy z listy (mikołajczykowskiego) PSL; na emigracji był współzałożycielem i wieloletnim prezesem ACEN (Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych), pisarzem, współpracownikiem paryskiej "Kultury".

Zofia Korbońska była jego współpracowniczką; w czasie okupacji - organizatorką tajnej radiostacji, która zapewniała nieprzerwaną łączność z Londynem. Po wyjeździe z Polski pracowała przez wiele lat w "Głosie Ameryki" jako redaktorka i jedna z najpopularniejszych spikerek tej rozgłośni. W okresie PRL ich nazwiska były objęte skrupulatnie przestrzeganym zakazem cenzorskim, przez co do dziś wiedza o tych niezwykłych postaciach wydaje się w społeczeństwie mniejsza, niż o innych bohaterach polskiej historii.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Polki"

Prowadząca: Magdalena Merta

Gość: Agnieszka Bogucka (prezes oddziału warszawskiego stowarzyszenia Wspólnota Polska, członek zarządu Fundacji im. Stefana Korbońskiego)

Data emisji: 23.10.2021

Godzina: 08.06 

PR24/bartos

Zobacz także

Zobacz także