Historia Zofii Korbońskiej. "Wychowała się w patriotycznej rodzinie, wiara była dla niej bardzo ważna"
- Jej dziadek był powstańcem styczniowym, a jej dwóch wujków - żołnierzami w wojnie polsko-bolszewickiej. Wychowano ją nie tylko patriotycznie, ale także w głębokiej wierze katolickiej. Jak mówiła, wiara zawsze była dla niej bardzo ważna - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Bogucka z Fundacji im. Stefana Korbońskiego.
2021-10-23, 09:00
Zofia Korbońska była żoną ostatniego Delegata Rządu na Kraj Stefana Korbońskiego.
- Panią Zofię poznałam w 2001 roku. Była wówczas zaproszona do premiera Jerzego Buzka, którego w tym czasie byłam doradcą. Od razu przypadłyśmy sobie do serca. Była to osoba, która miała taki urok osobisty, że każdego dosłownie do siebie przyciągała - powiedziała Agnieszka Bogucka.
Powiązany Artykuł
Stefan Korboński. Ostatni szef Polskiego Państwa Podziemnego
- Wpływ na jej wychowanie miała głównie rodzina matki. Jak większość rodzin inteligenckich w Polsce, była ogromnie patriotyczna. Dziadek Zofii był powstańcem styczniowym. Dwóch wujów - żołnierzami wojny polsko-bolszewickiej. Była wychowana również w głębokiej wierze katolickiej. Jak mówiła, wiara była dla niej zawsze bardzo ważna - zarówno w czasie wojny jak i później na emigracji. W każdym razie nigdy się tej wiary nie wypierała, świadczyła o niej - dodała rozmówczyni PR24.
Posłuchaj
Zaznaczyła również, że "jak na tamte czasy, jako kobieta, Zofia Korbońska otrzymała pełne wykształcenie". - Najpierw była uczennicą pensji, potem skończyła liceum im. Marii Konopnickiej w Warszawie. Skończyła Szkołę Nauk Politycznych. Polityka ją pasjonowała. Zrobiła też dwumiesięczne studium dziennikarskie w Paryżu - podkreśliła Agnieszka Bogucka.
REKLAMA
Stefan Korboński był uczestnikiem walk w obronie Lwowa w 1918 roku, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i III powstania śląskiego (1921); potem prawnikiem i działaczem ruchu ludowego; w czasie okupacji został szefem Kierownictwa Akcji Cywilnej, a po wojnie ostatnim Delegatem Rządu na Kraj i posłem na Sejm Ustawodawczy z listy (mikołajczykowskiego) PSL; na emigracji był współzałożycielem i wieloletnim prezesem ACEN (Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych), pisarzem, współpracownikiem paryskiej "Kultury".
Zofia Korbońska była jego współpracowniczką; w czasie okupacji - organizatorką tajnej radiostacji, która zapewniała nieprzerwaną łączność z Londynem. Po wyjeździe z Polski pracowała przez wiele lat w "Głosie Ameryki" jako redaktorka i jedna z najpopularniejszych spikerek tej rozgłośni. W okresie PRL ich nazwiska były objęte skrupulatnie przestrzeganym zakazem cenzorskim, przez co do dziś wiedza o tych niezwykłych postaciach wydaje się w społeczeństwie mniejsza, niż o innych bohaterach polskiej historii.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Polki"
REKLAMA
Prowadząca: Magdalena Merta
Gość: Agnieszka Bogucka (prezes oddziału warszawskiego stowarzyszenia Wspólnota Polska, członek zarządu Fundacji im. Stefana Korbońskiego)
Data emisji: 23.10.2021
Godzina: 08.06
REKLAMA
PR24/bartos
REKLAMA