more_horiz

"Łamała stereotypy i konwenanse". Dr Wodzińska o Lucynie Ćwierczakiewiczowej

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 09:16
- Była propagatorką zdrowego żywienia, ruchu, bardzo często pisała o higienie, o porządek i sama ten porządek utrzymywała - tłumaczyła historyk - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Izabela Wodzińska, historyk, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej o Lucynie Ćwierczakiewicz. - Czytając jej poradniki można się przekonać, że jej porady mają charakter rewolucyjny i można je zastosować także dzisiaj - zaznaczyła. 
Lucyna Ćwierczakiewiczowa, zdjęcie opublikowane w czasopiśmie Biesiada Literacka. T. 51, 1901 nr 11 s. 198, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
Lucyna Ćwierczakiewiczowa, zdjęcie opublikowane w czasopiśmie "Biesiada Literacka". T. 51, 1901 nr 11 s. 198, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa MazowieckiegoFoto: Domena publiczna/CC0

W świątecznym wydaniu audycji "Polki" wspomnienie Lucyny Ćwierczakiewiczowej, autorka XIX-wiecznej książki kucharskiej "Porady kulinarne".  - To była osoba niekonwencjonalna, ponieważ nie tylko łamała stereotypy i konwenanse, ale także głosiła szereg zasad, które dziś, patrząc z perspektywy czasu, można uznać za rewolucyjne - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Izabela Wodzińska, historyk, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 

Gość audycji "Polki" wskazała, że Lucyna Ćwierczakiewicz "promowała edukację wśród kobiet, mówiła, że kobieta, która zajmowała się prowadzeniem domu, powinna mieć wiadomości z różnych dziedzin nauki". Dodała, że sama Ćwierczakiewiczowa "te wiadomości, na łamach »Bluszczu«, umieszczała". - Była propagatorką zdrowego żywienia, ruchu, bardzo często pisała o higienie, o porządek i sama ten porządek utrzymywała - tłumaczyła historyk. - Czytając jej poradniki można się przekonać, że jej porady mają charakter rewolucyjny i można je zastosować także dzisiaj - zaznaczyła. 

"Jej przepisy są wykorzystywane w wielu restauracjach"

Pytana, czy dzisiaj także możemy korzystać z przepisów Lucyny Ćwierczakiewiczowej, dr Włodarczyk oceniła, że "oczywiście, ale musimy mieć świadomość, że struktura rodziny wyglądała [w XIX wieku - red.] trochę inaczej, była liczniejsza, wiadomo też, że opiekę nad rodziną zapewniał mężczyzna, a kobieta zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego". - To w jej rękach były przygotowanie posiłków, utrzymanie porządku w domu, opieka nad dzieckiem. Porady Ćwierczakiewiczowej były skierowane do kobiet, które posiadały pozycję, powiedzmy, kobiet wywodzących się ze zubożałej szlachty, czy mieszczaństwa - przyznała. 

- Przepisy Ćwierczakiewiczowej można wykorzystywać, są wykorzystywane w wielu restauracjach, czy w Warszawie, czy w Krakowie. Wystarczy je nieco przetłumaczyć - zaznaczyła i przyznała, że chodzi o jednostki wagi i objętości. - Jeśli zastosujemy to do tego przepisu, jeśli odpowiednio zmniejszymy składniki, gwarantuję, że np. baba muślinowa wyjdzie doskonale - zaznaczyła dr Izabela Wodzińska.

Posłuchaj
23:47 Polki-PR24_mp3 2021_12_25-08-08-08.mp3 - Przepisy Ćwierczakiewiczowej można wykorzystywać, są wykorzystywane w wielu restauracjach, czy w Warszawie, czy w Krakowie - mówiła dr Izabela Wodzińska ("Polski"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Polki"

ProwadzącyMagdalena Merta

Gość: dr Izabela Wodzińska, historyk, kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 8.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także