more_horiz

Akcje charytatywne w czasie pandemii. Wicedyrektor Caritas: wolontariusze są ciągle w gotowości

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 17:26
- Dzięki Bogu wolontariusze są ciągle w gotowości. Nawet jeżeli zdarzyło się, że któryś z wolontariuszy się bał to natychmiast pojawiały się osoby, które włączały się w tzw. wolontariat kryzysowy - powiedział ks. Paweł Dzierzkowski, wicedyrektor Caritas Polska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. pras

Caritas jest największą organizacją dobroczynną w Polsce. Działa od lat 20-tych ubiegłego wieku. Wraz z nastaniem pandemii trzeba było zmienić formę pomocy potrzebującym. Organizacja uruchomiła m.in. kampanię "Pomoc dla seniora". Zainagurowana 18 marca akcja tylko przez cztery pierwsze miesiące zebrała ponad 18 milionów złotych dla kilkudziesięciu tysięcy seniorów i bezdomnych w naszym kraju.

"Chcieliśmy być przy potrzebujących"

paczki caritas PAP 1200.jpg
Caritas nie zapomniała o potrzebujących. Przekazano 13 500 paczek świątecznych

W audycji Pro Publico wicedyrektor Caritas pytany był między innymi o działalność organizacji w dobie pandemii. Jak mówił ks. Paweł Dzierzkowski chęć pomocy wolontariuszy dla potrzebujących była silniejsza niż strach przed chorobą.  - Dzięki Bogu wolontariusze są ciągle w gotowości. Nawet jeżeli zdarzyło się, że któryś z wolontariuszy się bał to natychmiast pojawiały się osoby, które włączały się w tzw. wolontariat kryzysowy. Pokazuje to jak ważna jest relacja z drugim człowiekiem. Nie jesteśmy stworzeni po to żeby siedzieć w domu, ale być aktywnym, również w sferze miłosierdzia i pomocy drugiemu człowiekowi - powiedział duchowny.

Czytaj także:

Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24 w czasie pandemii pomoc była szczególnie potrzebna osobom samotnym. - W pandemii chcieliśmy być przy tych osobach, które najbardziej tej pomocy potrzebowały. To osoby samotne i seniorzy. Do nich były skierowane nasze duże akcje, które ciągle trwają - powiedział. 

Duchowny dodał także, że pomimo braku tradycyjnych form pomocy, szczególnie w święta Bożego Narodzenia, nikt nie został pozostawiony samemu sobie. - Brakowało tradycyjnych wigilii. Nie zostawiamy jednak tych osób samych. Do nich skierowana jest choćby pomoc w postaci paczek z podstawowymi produktami żywnościowymi - zaznaczył kapłan.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
19:02 _PR24_AAC 2020_12_27-16-37-23.mp3 Akcje charytatywne w czasie pandemii. Wicedyrektor Caritas: wolontariusze są ciągle w gotowości ("Pro Publico")

***

AudycjaPro Publico

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Ks. Paweł Dzierzkowski (wicedyrektor Caritas)

Data emisji: 27.12.2020

Godz. emisji: 16.37

dz

Zobacz także

Zobacz także