more_horiz

Dyrektor Biblioteki Narodowej: byliśmy dobrze przygotowani na czas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 18:00
- Zamkniecie szkół, uniwersytetów powodowało odcięcie od bibliotek uczniów i studentów. My byliśmy w tej dobrej sytuacji, że mogliśmy od razu dać wszystkim dostęp do zbiorów cyfrowych w bibliotece czynnej 24 godziny na dobę - mówił w Polskim radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Dr Tomasz Makowski zaznaczył, że można mówić o wzrostach czytelnictwa w Polsce w ciągu ostatniego roku
Dr Tomasz Makowski zaznaczył, że można mówić o wzrostach czytelnictwa w Polsce w ciągu ostatniego rokuFoto: Shutterstock

Dr Tomasz Makowski mówił o znaczeniu dostępu do zbiorów Biblioteki Narodowej w czasie pandemii. - Dzięki wsparciu środków rządowych i europejskich Biblioteka Narodowa zdigitalizowała bardzo dużo swoich obiektów. W rok pandemii wchodziliśmy z 3 mln zeskanowanych książek, czasopism, innych obiektów, które znajdują się w naszych zbiorach - zaznaczył.

Gość audycji przypominał, że zamkniecie szkół i uniwersytetów spowodowało odcięcie od bibliotek ich użytkowników, a w tej sytuacji bardzo pomocne okazały się zbiory cyfrowe Biblioteki Narodowej dostępne online pod adresem polona.pl. - Biblioteka cyfrowa daje dostęp do ważnych tekstów bez zagrożenia epidemicznego. Mieliśmy wtedy tę satysfakcję, że dobrze przygotowaliśmy się na okres kryzysu - dodał.

Dr Tomasz Makowski zauważył, że czas pandemii spowodował wzrost czytelnictwa, także przez specyficzną sytuację pracy zdalnej. - Z dnia na dzień eksperci, politycy, osoby publiczne zaniknęli ze studiów telewizyjnych i zaczęły łączyć się ze swoich mieszkań i domów, pokazując prawdziwe wnętrza i gabinety. Pewnie ku zaskoczeniu wielu, niemal wszyscy mieli za swoimi plecami ścianę z książkami. To jest przekaz, który w sposób znaczący wpłynie na postrzeganie czytania. Ważne jest połączenie czytania z dorosłością oraz z sukcesem - podkreślał.

- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, prowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo edukacji i Nauki przynosi rezultaty. Zatrzymał się już negatywny trend spadkowy, widzimy wzrosty (…) W pandemii osoby czytające mogły przeczytać więcej i to widać także na runku wydawniczym - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej.

Posłuchaj
24:13 PR24_mp3 2022_01_09-16-35-12.mp3 Dr Tomasz Makowski o działalności Biblioteki Narodowej (Polskie Radio 24 / Pro publico)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Tomasz Makowski

Data emisji: 09.01.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem