more_horiz

"Złożony i długotrwały proces". Dr Małgorzata Piasecka o leczeniu COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 18:11
- Ciąg zdarzeń, który skutkuje wyleczeniem chorego z COVID-19, nadal nie daje możliwości samodzielnego funkcjonowania bez kolejnych etapów, a więc internistycznego, pulmonologicznego, nierzadko alergologicznego, a następnie rehabilitacji ruchowej, a później sanatoryjnej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Piasecka (Szpital Specjalistyczny w Lublinie). 
Dr Piasecka: chory wentylowany mechanicznie, czyli leczony respiratorem, nie jest w stanie funkcjonować bezpośrednio po wypisaniu z oddziału
Dr Piasecka: chory wentylowany mechanicznie, czyli leczony respiratorem, nie jest w stanie funkcjonować bezpośrednio po wypisaniu z oddziałuFoto: Kiryl Lis/Shutterstock

szpitalach przebywa 14 519 pacjentów z COVID-19, w tym 1 558 chorych jest podłączonych do respiratorów - podało Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 611 łóżek i 2747 respiratorów.

Czy to końcówka czwartej, czy już początek piątej fali epidemii?  

- Nigdy nie było tak skokowo, czyli jedno kończymy, drugie zaczynamy, ponieważ pacjenci, którzy w poprzedniej fali trafili do naszego szpitala, nadal są naszymi pensjonariuszami. Mamy symptomy kolejnych zachorowań, a więc kolejna fala jest już u nas, niestety, a pacjenci z poprzednich nadal przebywają w szpitalu - odpowiedziała dr Piasecka. 

Gość audycji podkreśliła, że proces zdrowienia w przypadku COVID-19 jest bardzo złożony. 

- Ta choroba, jeśli zdeterminuje konieczność przyjęcia pacjenta do szpitala, niesie za sobą wiele konsekwencji. Pacjenci pozostają w naszym szpitalu dość długo zwłaszcza na oddziale intensywnej terapii, gdzie chory wentylowany jest mechanicznie, czyli leczony respiratorem, nie jest w stanie funkcjonować bezpośrednio po wypisaniu z oddziału, wymaga dalszych działań internistyczno-rehabilitacyjnych. Te procedury nadal są w naszym szpitalu, także ten ciąg zdarzeń, który skutkuje wyleczeniem chorego z COVID-19, nadal nie daje możliwości samodzielnego funkcjonowania bez kolejnych etapów, a więc internistycznego, pulmonologicznego, nierzadko alergologicznego, a następnie rehabilitacji ruchowej, a później sanatoryjnej, gdzie chory w pełni sił jest w stanie zafunkcjonować normalnie w środowisku - zaznaczyła.     

Posłuchaj
24:52 PR24_mp3 2022_01_16-16-35-11.mp3 Dr Małgorzata Piasecka o tym, jak wygląda leczenie chorych na COVID-19 ("Pro publico")  

Jak dodała, czasowo proces zdrowienia różnie przebiega. - Czasami chorzy w szpitalu przebywają do pół roku.      

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Pro publico"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Małgorzata Piasecka (Szpital Specjalistyczny w Lublinie)

Data emisji: 16.01.2022

Godz. emisji: 16.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem