more_horiz

Pomoc Ukrainie. Ks. Sawicki: najpierw ruszyliśmy do świątyń, by wznieść modlitwę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 17:47
- Wielu ludzi, których dotknęła wojna, a którzy trafili do Polski, znamy osobiście - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS.
Pomoc Ukrainie. Ks. Sawicki: najpierw ruszyliśmy do świątyń, by wznieść modlitwę
Pomoc Ukrainie. Ks. Sawicki: najpierw ruszyliśmy do świątyń, by wznieść modlitwę Foto: EPA/ROMAN PILIPEY

ELEOS przygotował miejsca dla uchodźców wojennych z Ukrainy w klasztorach, domach studenckich, instytutach kultury oraz w prawosławnych parafiach czy w domach prywatnych należących do wiernych. Uchodźcy mają dostęp do służby zdrowia, dzieci do edukacji i świetlic integracyjnych, klubików i świetlic językowych, gdzie mogą uczyć się języka polskiego i kultywować naukę języka ukraińskiego.

- Oczywiście najpierw ruszyliśmy do świątyń, by wznieść modlitwę. Potem zdaliśmy sobie sprawę, że trwa typowa wojna, gdzie nie ma żadnej świętości i trzeba się brać za działanie. Polskie społeczeństwo odpowiedziało natychmiast, do tego piękna praca kapelanów, którzy powiedzieli, że sprawy graniczne biorą na siebie, a strona logistyczna zaczęła działać znakomicie - powiedział ks. Doroteusz Sawicki.

"Współpraca z kościołami za granicą"

ELEOS zajmuje się też przekazywaniem wsparcia rzeczowego do ośrodków, gdzie zatrzymują się uchodźcy, tych cerkiewnych ale też do ośrodków należących do miast czy osób prywatnych. Kolejnym etapem działań ELEOS było wsparcie tych, którzy przez Polskę chcieli udać się dalej na Zachód Europy poprzez umożliwienie im skontaktowania się z rodziną i znajomymi, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju.

Czytaj także:

- Zaczęła się współpraca z kościołami za granicą, z kościołem amerykańskim, z parafiami w Niemczech czy we Francji, tak zaczęły się również poważne projekty takie jak, duże akcje dotyczące choćby szkolnictwa, otwieranie świetlic językowych, internetowych, centrów relokacji, czasami bardzo szybki remont budynków czy organizowanie kuchni i jadłodajni. Udawało się na szczęście znaleźć darczyńców na to wszystko - powiedział gość PR24.


Posłuchaj
23:53 _PR24_AAC 2022_05_15-16-35-52.mp3 Pomoc Ukrainie. Ks. Sawicki: najpierw ruszyliśmy do świątyń, by wznieść modlitwę ("Pro publico")

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: ks. Doroteusz Sawicki (dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS)

Data emisji: 15.05.2022

Godzina: 16:35  

Zobacz także

Zobacz także