more_horiz

Grzegorz Walijewski (IMGW): susze w Polsce będą występowały coraz częściej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 17:55
- W naszej części świata susze będą coraz częściej normą. Niestety trzeba zobaczyć, co dzieje się nie tylko w naszej części świata, ale globalnie. Susze występują coraz częściej, już 2 mld osób ma problemy z dostępem do bieżącej wody, która zapewniłaby prawidłowy byt - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Na tegoroczną suszą miało wpływ m.in. bardzo duże usłonecznienie obserwowane wiosną, silny wiatr w kwietniu i w maju, a także niska wilgotność powietrza w marcu i w maju.
Na tegoroczną suszą miało wpływ m.in. bardzo duże usłonecznienie obserwowane wiosną, silny wiatr w kwietniu i w maju, a także niska wilgotność powietrza w marcu i w maju.Foto: iwciagr/Shutterstock

Według statystyk, w maju tego roku w całej Polsce spadło najmniej deszczu w XXI wieku, a w Szczecinie w czerwcu było o ponad połowę mniej opadów, niż wynosi średnia dla tego miesiąca.

"Ten problem występuje coraz częściej"

Grzegorz Walijewski ocenił, że zagrożenie suszą będzie narastało. - Jeszcze w latach 70. I 80, ub. wieku susze występowały średnio, co dziewięć lat, na początku tego wieku, co 3 - 5 lat, natomiast od 2015 r. mamy do czynienia z suszą co roku. Ten problem występuje coraz częściej. Drugą kwestą jest to, że obszar, na którym występuje susza w Polsce, jest coraz większy, sprawdzają się prognozy tworzone przez klimatologów już kilka lat temu, że susze w Polsce będą występowały coraz częściej i na coraz większym obszarze. Problem na pewno jest poważny, widzimy to w różnych gałęziach naszej gospodarki - zaznaczył.  

"Konsekwencje dotykają każdego z nas"

- Ronicy i sadownicy mają problemy, susze widać w lasach, jest niska wilgotność ściółki, jest zagrożenie pożarami. Same lasy też bardzo mocno reagują na susze, drzewa iglaste tracą bardzo mocno na wysokich temperaturach i braku opadów. Susze widać na rzekach, niemożliwa jest w wielu miejscach żegluga śródlądowa, kłopoty mają też niektóre elektrownie. Rosną też w związku z tym ceny niektórych usług i towarów. Susza jest problemem poważnym, którego konsekwencje dotykają każdego z nas - podkreślał ekspert.

Posłuchaj
23:29 PR24_mp3 2022_07_17-16-35-30.mp3 Grzegorz Walijewski o zagrożeniu suszą w Polsce (Polskie Radio 24 / Pro publico)

Gość audycji zauważył, że będą narastały napięcia związane z dostępem do wody. - Woda traktowana jako towar może być bardzo dużym problemem, może powodować nawet wojny, co mówią organizacje międzynarodowe. Ten towar jest szczególnie deficytowy w naszym kraju, jesteśmy na szarym końcu Europy - stwierdził i podkreślał, że przyczyniła się do tego m.in. nieudolnie prowadzona melioracja. 

Zobacz także:

Mieszkańcom południa Europy we znaki dają się upały, powodujące dodatkowo pożary. Tysiące ludzi zostało już ewakuowanych. W Hiszpanii krajowa agencja meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia o wysokich temperaturach, z prognozami dochodzącymi do 42 stopni Celsjusza w Aragonii, Nawarrze i La Rioja na północy. Z kolei portugalskie ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatnich siedmiu dni z powodu fali upałów zmarło 659 osób, w większości w podeszłym wieku. Władze na południu Francji także poinformowały, że nadal walczą z pożarami, które zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia domów.

* * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Grzegorz Walijewski 

Data emisji: 17.07.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także