more_horiz

Prezes PGNiG Termika: nie będzie żadnych przerw w dostawach ciepła, warszawiacy mogą spać spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 17:30
- Tak jak w poprzednich sezonach grzewczych, stolica będzie ogrzewana tak samo i bez zakłóceń. Zapasy węgla wyglądają u nas nadspodziewanie dobrze - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Przychodzeń, wiceprezes PGNiG Termika.
Prezes PGNiG Termika: nie będzie żadnych przerw w dostawach ciepła, Warszawiacy mogą spać spokojnie
Prezes PGNiG Termika: nie będzie żadnych przerw w dostawach ciepła, Warszawiacy mogą spać spokojnieFoto: ArtMediaFactory/Shutterstock

PGNiG Termika SA, należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG, jest wiodącym w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Wraz z zależnymi spółkami tworzy znaczącą na polskim rynku energetycznym Grupę Kapitałową PGNiG Termika. Warszawskie zakłady produkują 11 proc. całego wytwarzanego w Polsce ciepła. Dociera ono już do 70 proc. mieszkańców Warszawy i 60 proc. mieszkańców Pruszkowa, Piastowa i Michałowic.

- Chciałbym bardzo stanowczo uspokoić wszystkich mieszkańców Warszawy, że nie będzie żadnych przerw w dostawach ciepła, wszyscy mogą spać spokojnie, tak jak w poprzednich sezonach grzewczych, stolica będzie ogrzewana tak samo. Zapasy węgla wyglądają nadspodziewanie dobrze, mamy o 30, 40 procent zapasów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Biorąc pod uwagę harmonogramy dostaw i kontakt z dostawcami węgla patrzymy z optymizmem, nie powinno być żadnych problemów - wyjaśnił Paweł Przychodzeń.

"Wspieramy się importem węgla"

Dodał, że PGNiG Termika nie dostarcza ciepła bezpośrednio do mieszkańców Warszawy, podobnie jak żadna firma wytwórcza nie dostarcza bezpośrednio ciepła do odbiorców końcowych, są jeszcze podmioty odpowiadające za przesył, a podstawowym partnerem jest tutaj Veolia, czyli dawny SPEC. Wiceprezes PGNiG Termika podkreślił, że Termika jest w stałym kontakcie z tym podmiotem, na bieżąco też ustalane są wszystkie szczegóły, a jeśli pojawiają się problemy, spotkania są intensyfikowane.

Pięciu przewoźników zgłosiło się też do przetargu PGNiG Termika, który obejmuje umowę ramową na świadczenie usług przewozu węgla transportem kolejowym w ilości 600 000 ton w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. - To standardowa sprawa związana z odnawianiem umowy na transport kolejowy. Transport węgla odbywa się od firm wydobywczych, ale my też wspieramy się importem węgla - wyjaśnił gość PR24.

Odniósł się też do założeń pakietu klimatycznego "Fit for 55". - Żebyśmy dostosowali się do pakietu do 2026 roku musielibyśmy jako samorządy, państwo polskie i obywatele wyłożyć między 275 a 400 mld złotych, to niewyobrażalne pieniądze. Odbiorcy końcowi musieliby zainwestować między 100 a 140 miliardów złotych. Firmy odpowiedzialne za przesył musiałyby zainwestować od 75 do 100 mld, a firmy wytwarzające od 95 do 170 mld. To pokazuje skalę tego z czym się mierzymy - zauważył Paweł Przychodzeń.


Posłuchaj
24:45 _PR24_AAC 2022_08_28-16-34-51.mp3 Prezes PGNiG Termika: nie będzie żadnych przerw w dostawach ciepła, Warszawiacy mogą spać spokojnie ("Pro publico")

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Paweł Przychodzeń (wiceprezes PGNiG Termika)

Data emisji: 28.08.2022

Godzina: 16:34 

Zobacz także

Zobacz także