more_horiz

Katarzyna Piekarska szczerze o walce z rakiem piersi: dzięki wczesnej diagnostyce wygrałam życie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 18:00
- Mammobus, który stanął na mojej drodze i w którym zrobiłam badania, pozwolił mi na bardzo wczesne zdiagnozowanie raka piersi, rozpoczęcie leczenia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Piekarska (KO).  
Katarzyna Piekarska
Katarzyna Piekarska Foto: Robert Bartosewicz / PR24

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet. Ponad pół miliona pacjentek umiera z jego powodu.

"Wygrałam życie"

O doświadczeniu choroby i znaczeniu profilaktyki mówiła Katarzyna Piekarska, na co dzień poseł KO. - Na początkowym etapie nie ma żadnych objawów. Bez badań profilaktycznych - USG piersi albo mammografia - nie jesteśmy w stanie zorientować się przy pewnej specyficznej budowie piersi - kiedy są dosyć duże, gąbczaste, trudno też wyczuć samej palcami guzek - powiedziała. 

- W moim przypadku to, że rozpoczęłam leczenie na tyle wcześnie (...), że dzisiaj jestem już po badaniach genetycznych, bo te są również bardzo ważne. Każdy, kto jest w grupie ryzyka powinien takie badania zrobić. Jestem po operacji, radioterapii i dalszym leczeniem. Mogę powiedzieć, że dzięki tej wczesnej diagnostyce wygrałam życie - przyznała gość audycji. 

Więcej w nagraniu.  

Posłuchaj
17:54 PR24_mp3 2022_09_25-16-35-46.mp3 Katarzyna Piekarska o profilaktyce i leczeniu nowotworu piersi ("Pro publico")

 * * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Katarzyna Piekarska (KO)

Data emisji: 25.09.2022

Godzina emisji: 16.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także