more_horiz

"Zupełnie niezrozumiała". Prezes UOKIK o decyzji sądu ws. uchylenia kar wobec Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 17:45
- Wszystkie zagrożenia, o których mówiliśmy, zmaterializowały się. Wykazywaliśmy szczegółowo szkodliwe intencje Gazpromu - mówił w Polskim Radiu 24 prezes UOKIK, Tomasz Chróstny. 
Uchylona decyzja w sprawie nałożenia kar na Gazprom. Chróstny: zupełnie niezrozumiała decyzja
Uchylona decyzja w sprawie nałożenia kar na Gazprom. Chróstny: zupełnie niezrozumiała decyzjaFoto: Shutterstock.com/BalkansCat

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję w sprawie nałożenia kar na Gazprom i pięć spółek odpowiedzialnych za budowę gazociągu Nord Stream 2. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiada apelację. Wartość kary nałożonej na Rosjan to 29 mld zł.

- Byliśmy jedynymi, którzy podjęli tę rzuconą rękawicę, bo Nord Stream 2 to bardzo szkodliwy dla nas projekt, stąd decyzja o karach finansowych. Wskazywaliśmy na zagrożenia, mówiliśmy iż Gazprom wraz z podmiotami, które realizowały to przedsięwzięcie, będzie miał możliwość ograniczania podaży i to selektywnie na określonych terytoriach. Ceny gazu będą rosły i będą obciążały społeczeństwo - powiedział Tomasz Chróstny.

"Konsekwencja działań Gazpromu"

Prezes UOKiK podkreślił, że konsekwencje działań rosyjskich koncernów, takich jak Gazprom, odczują nie tylko przedsiębiorcy, ale również konsumenci energii. Ocenił, że na taką decyzję sądu o uchyleni nałożonej kary mogły wpłynąć eksplozje rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, które miały miejsce pod koniec września. 

- Obawiam się, że sąd mógł podjąć tego typu orzeczenie uznając, że rurociągu nie ma i że jest przestrzeń do tego, żeby jak najszybciej to postępowanie zakończyć. Poprosimy o uzasadnienie pisemne ze strony sądu i będziemy się odwoływać od tej decyzji - wyjaśniał szef urzędu.

Tomasz Chróstny podkreślił, że w apelacji urząd zamierza jeszcze raz przypomnieć, że utworzenie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 odbyło się bez wymaganej zgody prezesa UOKiK i że dziś nikt nie ma wątpliwości, że intencją od początku było to, aby poprzez realizację tych projektów wpływać na to co się dzieje w Europie. 


Posłuchaj
24:18 PR24_mp3 2022_11_27-16-36-00.mp3 Uchylona decyzja w sprawie nałożenia kar na Gazprom. Chróstny: zupełnie niezrozumiała decyzja ("Pro publico")

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Tomasz Chróstny (prezes UOKiK)

Data emisji: 27.11.2022

Godzina: 16:36 

Zobacz także

Zobacz także