more_horiz

Bezzałogowe czołgi i napędy wodorowe. Szef PGZ nakreśla kierunki dalszej współpracy z Koreą Południową

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 17:32
- Produkty przemysłu koreańskiego są mocno zaawansowane technologicznie, są odpowiedzią na bieżące zagrożenia. Korzystamy z tej współpracy - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Chwałek (prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej). 
Uroczystość odbioru pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Wojska Polskiego, w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni odbyła się 6 grudnia br.
Uroczystość odbioru pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Wojska Polskiego, w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni odbyła się 6 grudnia br. Foto: Forum/Lukasz Dejnarowicz

- Wszyscy sąsiedzi Rosji zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą to sąsiedztwo. Dlatego w ostatnim czasie, zwłaszcza w ostatnich kilku latach, podjęliśmy ogromny wysiłek, by umocnić, zmodernizować polską armię - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie) podczas przekazania południowokoreańskich czołgów K2 żołnierzom WP.

O znaczeniu współpracy i dozbrajania Polski u Korei Południowej mówił w PR24 Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Korea Południowa w naszej ocenie jest już sprawdzonym partnerem. Od kilkunastu lat, jeden z naszych zakładów - Huta-Stalowa Wola - współpracuje z przemysłem koreańskim. Pozyskiwaliśmy od dostawcy koreańskiego licencję na produkcję elementów podwozia do armatohaubicy Krab - przypomniał gość Polskiego Radia 24.   

Eksport na szerszy rynek 

Szef PGZ zdradził, że spółka ma plany dalszej współpracy z partnerami z Korei Południowej. - To łączenie dwóch potencjałów, rozszerzamy kompetencje. Mamy wspólne plany z naszymi partnerami z Korei do tego, abyśmy rzeczywiście byli w stanie realizować wspólnie duże kontrakty eksportowe tu w Europie, a być może na szerszym rynku - stwierdził.

- Dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest to moment w którym możemy uzupełnić te kompetencje, które w pewnym momencie zostały zatracone, np. produkcja czołgów - wyjaśnił gość audycji.   

Jednym z priorytetów PGZ jest bardziej ekonomiczne użytkowanie sprzętu wojskowego. - Możemy to osiągnąć dzięki napędom wodorowym, będziemy nad tym pracować Koreą Południową. Będziemy też pracować nad bezzałogowymi czołgami - przyznał.


Posłuchaj
23:30 PR24 2022_12_18-16-35-57.mp3 Sebastian Chwałek o współpracy zbrojeniowej z Koreą Południową ("Pro publico")

 

Sebastian Chwałek mówił ponadto w kontekście wojny na Ukrainie o znaczeniu silnego przemysłu zbrojeniowego dla bezpieczeństwa kraju. Gość "Pro publico" podkreślał, że sytuacja za wschodnią granicą oraz historia pokazują, że tylko państwo, które ma taki przemysł, w sytuacji kryzysowej jest w stanie w pierwszym okresie wyjątkowo dobrze się bronić. Prezes PGZ wskazywał na zdolność do produkcji sprzętu wojskowego, uzbrojenia i amunicji.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym partnerem przemysłowym Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Pro publico

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Sebastian Chwałek (prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej)

Data emisji: 18.12.2022

Godzina emisji: 16.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także