more_horiz

Pontyfikat Benedykta XVI. Ks. prof. Mazurkiewicz: docenił rolę tradycji w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 17:57
- Benedykt XVI docenił rolę tradycji: tego wszystkiego, co przez wieki ukształtowało się jako sposób wyrażania wiary katolickiej. Dotyczy to na przykład jego stosunku do liturgii. Jeżeli ta liturgia doprowadziła tak wielu ludzi do świętości w ciągu wieków, to nie można jej tak po prostu odstawić do kąta - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.
Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat
Benedykt XVI zmarł w wieku 95 latFoto: Frippitaun/ Shutterstock

W czwartek w Watykanie odbył się pogrzeb Benedykta XVI - zmarłego 31 grudnia emerytowanego papieża.

- Jego pontyfikat przypadał w bardzo trudnych czasach. Fakt decyzji o ustąpieniu z urzędu piotrowego - sam w sobie dramatyczny - dokonuje się w bardzo trudnym kontekście - podkreślił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. 

- Papież mówił nie tylko o tym, że brakuje mu sił fizycznych, ale także o tym, że brakuje mu sił duchowych, aby dalej prowadzić Kościół - zaznaczył kapłan. 

Zwrócił również uwagę, że Benedykt XVI "docenił rolę tradycji: tego wszystkiego, co przez wieki ukształtowało się jako sposób wyrażania wiary katolickiej". - Dotyczy to na przykład jego stosunku do liturgii. Jeżeli ta liturgia doprowadziła tak wielu ludzi do świętości w ciągu wieków, to nie można jej tak po prostu odstawić do kąta - stwierdził gość PR24.

- Kiedy był prefektem Kongregacji Nauki Wiary, nazywany był przez przeciwników pancernym kardynałem, bo był nieustępliwy w obronie prawdy - podsumował ks. Piotr Mazurkiewicz. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:56 PR24 2023_01_08-16-35-22.mp3 ks. Piotr Mazurkiewicz o Benedykcie XVI (Pro Publico) 

***

Audycja"Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW)

Data emisji: 8.01.2023

Godzina: 16.35 

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także