more_horiz

"Nigdy nie jest za późno na szczepienie". Ekspert o profikatyce w czasie epidemii grypy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 17:44
- Osoba chora powinna pozostać w domu lub unikać z osobami wrażliwymi. Jeżeli taka osoba musi kontaktować się z innymi, powinna założyć maseczkę - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Szarowska, specjalistka chorób zakaźnych ze Szpitala MSWiA w Warszawie.
Wiceminister zdrowia zaapelował o szczepienie się przeciwko grypie
Wiceminister zdrowia zaapelował o szczepienie się przeciwko grypieFoto: one photo/ Shutterstock

Od 1 do 7 stycznia zanotowano w Polsce 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu 2891 skierowań do szpitala – wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych. Z powodu grypy zmarło siedem osób, wszystkie powyżej 65 lat. W grudniu odnotowano ponad 1,1 mln przypadków grypy i jej podejrzeń.

Dr Agnieszka Szarowska podkreślała znaczenie profilaktyki. - Osoby wrażliwe, które mogą zachorować, które nie szczepiły się przeciwko infekcji grypowej, które są objęte immunosupresją, powinny nosić maseczkę, by zapobiegać infekcji, poza tym nigdy nie jest za późno na szczepienie przeciwko grypie - zauważyła.

Posłuchaj
22:41 PR24 2023_01_15-16-35-05.mp3 Dr Agnieszka Szarowska o epidemii grypy w Polsce (Polskie Radio 24 / Pro publico)

Czytaj także:

Do przychodni lekarzy rodzinnych zostały wprowadzone bezpłatne testy combo, dzięki którym można stwierdzić, czy mamy infekcję wirusową czy jest to grypa, koronawirus czy RSV.

* * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Agnieszka Szarowska

Data emisji: 15.01.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także