more_horiz

Wizyta Bidena w Polsce. Prof. Górski: wiodąca rola Polski w tej części Europy została potwierdzona

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 17:48
- Organizacja Europy Środkowej z wiodącą rolą Polski została potwierdzona i zaakceptowana przez obecną administrację USA. To największe osiągnięcie wizyty Joe Bidena - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista z Akademii Kopernikańskiej.
Joe Biden i Andrzej Duda
Joe Biden i Andrzej Duda Foto: PAP / Marcin Obara

We wtorek po południu prezydent USA Joe Biden wygłosił w Warszawie przemówienie, w którym odniósł się m.in. do wojny na Ukrainie, rosyjskich zbrodni, polskiej pomocy Ukraińcom i bezpieczeństwa w regionie.

- Z polskiej perspektywy bardzo ważny był drugi dzień wizyty i spotkanie Grupy Bukaresztańskiej z prezydentem Bidenem. Trzeba mieć świadomość przede wszystkim tego, że ta administracja przeszła gigantyczną rewolucję swojego widzenia i postrzegania tego, jak wygląda czy ma wyglądać sytuacja w Europie - podkreślił prof. Grzegorz Górski. 

- Przypominam, że poprzednie spotkanie z Grupą Bukaresztańską było w zasadzie spotkaniem bezpośrednim prezydenta Trumpa. W strategii bezpieczeństwa narodowego poprzedniej administracji współpraca z regionem Europy Środkowo-Wschodniej była głównym elementem związanym z realizowaniem strategii stosunku do Rosji i powstrzymywania Rosji. Tamta administracja stawiała Rosję jako wroga Ameryki na równi z Chinami - dodał ekspert.

Jak zaznaczył, "kiedy przyszła administracja Bidena, to w przyjętym przez nią dokumencie Rosja de facto zginęła jako rywal strategiczny, a pojawiły się tam elementy relatywizujące obawy przed Rosją, a także pomijające rolę Europy Środkowej w geopolitycznej układance".

- Dopiero ostatnie wydarzenia spowodowały, że strategia bezpieczeństwa USA podkreśliła to, co było właśnie w strategii administracji Trumpa. Jest to powrót na tory, które zostały wtedy wyznaczone. Dla nas to bardzo korzystne wydarzenie, w perspektywie wykraczającej poza wojnę rosyjsko-ukraińską. Bo jeżeli mamy mówić o nowej architekturze europejskiej, to jest to właśnie spojrzenie Ameryki na to, jak ma wyglądać organizacja Europy Środkowej z wiodącą rolą Polski. To zostało potwierdzone, zaakceptowane przez obecną administrację. To największe osiągnięcie tej wizyty - podsumował prof. Grzegorz Górski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:28 PR24 2023_02_26-16-36-43.mp3 prof. Grzegorz Górski o wizycie Joe Bidena w Polsce (Pro publico) 

***

Audycja"Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Grzegorz Górski

Data emisji: 26.02.2023

Godzina: 16.35 

bartos

Zobacz także

Zobacz także