Niemiecka gospodarka słabnie. Prof. Przyłębski tłumaczy przyczyny kłopotów naszych sąsiadów

- W odniesieniu do gospodarki niemieckiej mówi się o tak zwanym trującym koktajlu. O tym, że nastąpił pewien splot niekorzystnych czynników: bardzo drogiej energii, coraz mniejszej liczby kwalifikowanych rąk do pracy oraz strasznej biurokracji - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Przyłębski, były ambasador RP w Niemczech.

2023-08-06, 17:38

Niemiecka gospodarka słabnie. Prof. Przyłębski tłumaczy przyczyny kłopotów naszych sąsiadów
Niemiecka gospodarka po okresie szybkiego wzrostu w ostatnich latach opartego o tańszy gaz z Rosji, teraz notuje głębszy spadek. Foto: Shutterstock / nattanan726

Niemiecka gospodarka po okresie szybkiego wzrostu w ostatnich latach opartego o tańszy gaz z Rosji, teraz notuje głębszy spadek, który dodatkowo spotęgowany jest przez gorszą koniunkturę m.in. w Chinach. Wzrost kosztów produkcji w połączeniu z mniejszą liczbą nowych zamówień spowodował, że niemiecka gospodarka już w pierwszym kwartale znalazła się w recesji.

- Już wcześniej były ostrzeżenia ekspertów w tej kwestii. Wydaje mi się, że o obecnej sytuacji decyduje pewien splot czynników. W odniesieniu do gospodarki niemieckiej mówi się o tak zwanym trującym koktajlu. O tym, że nastąpiło właśnie połączenie niekorzystnych czynników: bardzo drogiej energii, coraz mniejszej liczby kwalifikowanych rąk do pracy oraz strasznej biurokracji - podkreślił prof. Andrzej Przyłębski.

"Piramidalna biurokracja"

Jak zaznaczył, "jeśli chodzi o piramidalną biurokrację, to na przykład zaplanowano oddanie do użytku 400 tysięcy mieszkań, ale samo wydawanie pozwoleń jest tak biurokratycznie utrudnione, że uda się oddać maksymalnie 200 tysięcy". - A zatem obietnice polityków w tym zakresie nie zostaną zrealizowane - wyjaśniał gość PR24.

- Brak personelu natomiast wynika z tego, że w Niemczech co roku o pół miliona więcej ludzi przechodzi na emeryturę niż wchodzi na rynek pracy - dodał profesor.

REKLAMA

Zwrócił również uwagę, że wraz z wybuchem wojny na Ukrainie, Niemcom skończyła się też tania energia elektryczna.

Słabnąca gospodarka RFN ma coraz większe przełożenie na rynek pracy. Liczba bezrobotnych w Niemczech wzrosła w lipcu do 2,617 mln czyli o 147 tys. więcej niż rok temu - podała Federalna Agencja ds. Pracy.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

prof. Andrzej Przyłębski o niemieckiej gospodarce (Pro Publico) 24:09
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja"Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Andrzej Przyłębski

Data emisji: 6.08.2023

REKLAMA

Godzina: 16.35 

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej