more_horiz
Wiadomości

Niemiecka gospodarka jest w recesji. Federalne dane zaskoczyły analityków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 15:00
Niemiecka gospodarka weszła w techniczną recesję - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy przyznają, że te dane są dla nich zaskakujące, spodziewali się bowiem - mimo sygnałów z rynku o spowolnieniu, zerowego wzrostu PKB. 
Zdaniem analityków, recesja w Niemczech to skutek zmiany zachowań konsumenckich
Zdaniem analityków, recesja w Niemczech to skutek zmiany zachowań konsumenckichFoto: Bastian Kienitz/ Shutterstock

Po wyraźnym spadku PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku zaistniały obawy, że w 2023 roku Niemcy nie unikną technicznej recesji. A jednak mimo, że niemiecka gospodarka wysyłała wiele sygnałów spowolnienia, ekonomiści zza Odry utrzymywali, że nie dojdzie do tego scenariusza.

Dwa niekorzystne kwartały z rzędu

Teraz już wiemy oficjalnie, że największa gospodarka w Unii Europejskiej zaliczyła zimową recesję. Dla analityków Destatis to spore zaskoczenie, gdyż kwietniowe prognozy wskazywały na stagnację i zerowy wzrost PKB, a jeszcze wcześniej spodziewano się wzrostu o 0,2 procent.

Dzisiejsze dane pokazały rewizję w dół PKB z zera do - 0,3 procent za pierwsze trzy miesiące roku. Tym samym niemiecka gospodarka odnotowała dwa niekorzystne kwartały z rzędu.

Eskerci oceniają, że to fekt zmian zachowań konsumentów. - Inflacja oscylująca wokół 7 procent odbiła się na konsumentach - powiedział naczelny ekonomista Commerzbanku, Jörg Krämer.

Mało optymistyczne prognozy

Według niego warto też zwrócić uwagę na wskaźnik oczekiwań instytutu Ifo, którego wartość spadła w maju po raz pierwszy od ośmiu miesięcy.

- Obecne prognozy nie skłaniają do optymizmu. Spadek siły nabywczej i agresywna polityka monetarna każą spojrzeć rzeczywistości w oczy - zaznaczył Jörg Krämer.


Posłuchaj
00:58 NIEMCY-pkb- spec 12375046_1.mp3 Niemiecka gospodarka weszła w techniczną recesję - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Zdaniem analityków to efekt zmian zachowań konsumenckich - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Bezpłatne leki dla seniorów i młodzieży. Waldemar Kraska zapewnia: do jesieni będziemy gotowi:

IAR/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także