"Studia rzeźbiarskie były pretekstem". Historyk sztuki o pobycie Cypriana Kamila Norwida we Włoszech

- Do Włoch wędrowało się jako do źródeł cywilizacji, by zdobyć ogładę i wykształcenie, by opatrzyć się z dziedzictwem kultury bezpośrednio niedostępnej na północy. Wędrowało się do antyku włoskiego i rzymskiego chrześcijaństwa - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki dr Edyta Chlebowska.

2021-08-28, 21:53

"Studia rzeźbiarskie były pretekstem". Historyk sztuki o pobycie Cypriana Kamila Norwida we Włoszech
Cyprian Kamil Norwid. Foto: Polona.pl

Posłuchaj

Dr Edyta Chlebowska o pobycie Cypriana Kamila Norwida we Włoszech (Vademecum Norwidowskie)
+
Dodaj do playlisty

W 1842 r. Cyprian Kamil Norwid udał się do Włoch. Przebywał w Rzymie, Florencji i Wenecji. Odwiedził Pompeje, Herkulanum, Sorrento i wyspę Capri, zdobył szczyt Wezuwiusza. 

Powiązany Artykuł

Cyprian Norwid, Przy palenisku
Twórczość plastyczna Norwida. Chlebowska: została zebrana w pierwszym tego typu albumie

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że Włochy były kierunkiem pielgrzymek z północy kontynentu europejskiego od kilkuset lat. - Dychotomia północ-południe nabrała szczególnego wymiaru w epoce romantyzmu. Do Włoch wędrowało się jako do źródeł cywilizacji, by zdobyć ogładę i wykształcenie, by opatrzyć się z dziedzictwem kultury bezpośrednio niedostępnej na północy. Wędrowało się do antyku włoskiego i rzymskiego chrześcijaństwa - powiedziała dr Edyta Chlebowska.

Formalnie powodem wyjazdu Norwida do Włoch były studia rzeźbiarskie. - Gdy wyjeżdżał z Polski, był młodym adeptem sztuki literackiej, zdolnym poetą. Studiów rzeźbiarskich we Włoszech jednak nie odbył, choć kształcił się we Florencji. Można przypuszczać, że studia były pretekstem, by zetknąć się z kulturą, mieć z nią bezpośredni kontakt - tłumaczyła historyk sztuki. - Wędrował przede wszystkim szlakami artystyczno-kulturowymi. Oprócz antyku rzymskiego, we Włoszech szukał kultury chrześcijańskiej, która szczególnie go pasjonowała. Cenił przede wszystkim Fidiasza, Fra Angelico i Rafaela. Cenił też sztukę wenecką, zwiedzał i oglądał wszystkie arcydzieła muzealne. Nie rejestrował tych pobytów, wchłaniał wiedzę, sztukę i kulturę. Przetwarzał ją, co jest widoczne w jego twórczości - dodała dr Chlebowska.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Edyta Chlebowska o pobycie Cypriana Kamila Norwida we Włoszech (Vademecum Norwidowskie) 25:33
+
Dodaj do playlisty

 

Również czas Wiosny Ludów Cyprian Kamil Norwid spędził we Włoszech, gdzie ponownie przebywał w Rzymie. Poznał wówczas m.in. Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Wraz z Krasińskim brał czynny udział w rewolucji w Rzymie w 1848 roku. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Vademecum norwidowskie"

REKLAMA

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: dr Edyta Chlebowska, historyk sztuki

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej