more_horiz

"Ideo-pop". Ewelina Marek o fenomenie popularności polskiej muzyki rockowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 21:37
- Coraz więcej młodych osób sięga po utwory z lat 80. ubiegłego wieku i zdaje się w nich doskonale odnajdywać. Zespoły takie jak Republika, Tilt czy Brygada Kryzys zyskują drugą młodość (…). To żywiołowość, energia, bezkompromisowy przekaz - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewelina Marek, redaktor naczelna internetowego magazynu "Muzyczny zwierz".
Andrzej Nowak podczas Koncertu zespołu TSA w czasie obchodów 40-lecie legendy polskiego bluesa - Kasy Chorych. Białystok, 01.10.2015.
Andrzej Nowak podczas Koncertu zespołu TSA w czasie obchodów 40-lecie legendy polskiego bluesa - Kasy Chorych. Białystok, 01.10.2015. Foto: PAP/Artur Reszko

Andrzej Nowak zmarł po ciężkiej, długiej chorobie we wtorek, 4 stycznia. Gitarzysta i kompozytor miał 62 lata. Większość z nich spędził na muzycznej scenie. Był współzałożycielem TSA (1979) - pionierskiego polskiego zespołu heavymetalowego. W latach 80. grał m.in. z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz, współtworzył także sesję albumu "I Ching" (projekt muzyków m.in. grup: Perfect, TSA, Osjan; Porter Band, Krzak, Breakout). W 1999 założył autorski zespół Złe Psy.

- Mówiąc o Andrzeju Nowaku, na myśl przychodzą przede wszystkim dwa zespoły, "TSA" i "Złe Psy". Szczególnie TSA ugruntował swoją pozycję w świecie polskiego rocka, tworząc własną, wysoką klasę grania, która moim zdaniem bazowała na jedynych w swoim rodzaju dźwiękach gitary Andrzeja Nowaka - mówiła Ewelina Marek.

Jak zaznaczyła, jej ulubionym albumem z udziałem tego artysty jest "I Ching" z 1984 r. Zbigniewa Hołdysa. - Skompletował naprawdę wybitne grono muzyków m.in. Wojciecha Waglewskiego, Martynę Jakubowicz, Wojciecha Morawskiego czy Wojciecha Urnego - zaznaczyła.

W dalszym ciągu audycji rozmowa o niesłabnącej popularności rockowych gigantów, szczerości przekazu rocka i wielkich muzykach, którzy niedawno odeszli.

Posłuchaj
26:03 PR24_mp3 2022_02_05-20-32-15.mp3 Ewelina Marek o fenomenie popularności polskiej muzyki rockowej (Polskie Radio 24 / Ideo-pop)

Czytaj także:

Później Nowak grał wspólnie z Tadeuszem Nalepą oraz Martyną Jakubowicz. W 1999 r. założył rockowy zespół "Złe Psy". Brał także udział w przedsięwzięciach muzycznych innych artystów m.in. Krzesimira Dębskiego.

Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Nowak został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla polskiej kultury muzycznej, za działalność twórczą i artystyczną".

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Ewelina Marek

Data emisji: 05.02.2022

Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem