"Dzieci znalazły sposób, aby się nie uczyć". Rodzice o skutkach edukacji zdalnej

- Na początku widziałem, że nauczyciele nie umieli ogarnąć tematu, z kolei dzieci bardzo szybko znalazły sposób, aby się nie uczyć, tylko leżeć i mówić czasami do mikrofonu. Myślałem, że dzieci będą w stanie przyswajać więcej wiedzy i uczyć się z książek - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Weigl. Gościem audycji była także Agata Puścikowska.

2022-02-13, 10:55

"Dzieci znalazły sposób, aby się nie uczyć". Rodzice o skutkach edukacji zdalnej
Rodzice o skutkach edukacji zdalnej: dzieci bardzo szybko znalazły sposób, aby się nie uczyć. Foto: Anna Kraynova/Shutterstock

Goście audycji porozmawiali o tym, jak z perspektywy rodziców wyglądała edukacja zdalna w czasie pandemii i jakie mogą być jej skutki w przyszłości. Jak powiedziała mama piątki dzieci Agata Puścikowska, kwestia nauki zdalnej jest bardzo skomplikowana, ponieważ dzieci i szkoły są bardzo różne. - U nas w domu każde z dzieci reagowało inaczej. Od najmłodszych, które reagowały źle; do najstarszej córki, która mówi wprost, że skorzystała na edukacji zdalnej. Natomiast ja odbierałam to wszystko bardzo źle i słabo to znosiłam - wskazała.

Publicystka dodała, że przejście wszystkich domowników na naukę i pracę zdalną było trudne do psychicznego wytrzymania. - To mnie przerastało, ale w pewnym momencie zaczęłam dużo odpuszczać, dałam sobie przestrzeń luzu i jakoś to zaczęło funkcjonować. Świadomość, że to się kiedyś musi skończyć była dla mnie największą rozkoszą i radością - podkreśliła.

Z kolei Jacek Weigl (ojciec sześciorga dzieci) powiedział, że na początku przejścia dzieci na edukację zdalną był przerażony. Powodem był chaos w domu, problemy z upilnowaniem dzieci, kwestie ilości spędzania przez dzieci casu przed komputerem czy kłótnie. - Przed pandemią dzieci się lubiły spotykać ze sobą w domu po południu. Natomiast później, gdy były w tym domu cały czas, to było już tych interakcji za dużo i trzeba było je uczyć komunikacji i szanowania siebie nawzajem - powiedział. Jak dodał, myślał, że "dzieci będą w stanie przyswajać więcej wiedzy i uczyć się z książek".

Gość audycji wskazał także, że na początku widział, że nauczyciele jego dzieci "nie umieli ogarnąć tematu", z kolei dzieci "bardzo szybko znalazły sposób, aby się nie uczyć, tylko leżeć i mówić czasami do mikrofonu".

REKLAMA

Posłuchaj

Agata Puścikowska i Jacek Weigl o edukacji zdalnej ("Dwa spojrzenia"/Polskie Radio 24) 24:16
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Dwa spojrzenia"

ProwadzącyRafał Porzeziński

REKLAMA

Goście: Agata Puścikowska (publicystka), Jacek Weigl (dyrektor szkoły "Daniel", działacz społeczny)

Data emisji: 12.02.2022 

Godzina emisji: 22.06

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej