Otyłość chorobą XXI w. Dietetyk i maratończyk mówią w PR24 o drodze ku zdrowemu życiu
- Na ulicach widać wielu ludzi z problemami żywieniowymi. Ponad 60 proc. Polaków ma nadwagę, a 20 proc. już otyłość - mówiła w Polskim Radiu 24 Żaneta Rybak, dietetyk i diet coach. Gościem audycji był też Robert Dorosz, producent, wydawca i maratończyk.
2022-07-10, 11:30
Goście PR24 rozmawiali o otyłości, a czas wakacji to okres, który powinien sprzyjać aktywności na świeżym powietrzu. Otyłość to choroba przewlekła o złożonym pochodzeniu, którą definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość jako posiadanie wskaźnika BMI powyżej 30, z zastrzeżeniem, że może nie być to właściwa miara dla niektórych osób zwłaszcza sportowców.
"Motywują nas dobry wygląd i zdrowie"
Żaneta Rybak, dietetyk i diet coach, powiedziała że to co motywuje jej pacjentów do tego, by wstać z kanapy to wygląd zewnętrzny. - Kobiety motywują piękne sukienki i obcisłe bluzki, a mężczyzn motywuje muskulatura i walka z otyłością brzuszną. Kolejną sprawą, która motywuje i panie i panów to zdrowie, coraz więcej pacjentów trafia do mnie z zaburzeniami z zakresu gospodarki węglowodanowej - powiedziała gość PR24.
Jak podkreśliła, niestety na ulicach choćby Warszawy widać, jak wielu ludzi ma problem z nadwagą i otyłością, a to jak zaznaczyła dietetyk, plaga dzisiejszych czasów. Ponad 60 proc. Polaków ma nadwagę, a 20 proc. ma otyłość. - Do tego wszystkiego trzeba podejść jak do zmiany nawyków żywieniowych, a nie jak do diety na chwilę, ważne jest też to, by nawyki zmieniać powoli. Jeżeli chcemy osiągnąć sukces wagowy trzeba wyjść ze strefy komfortu - mówiła Żaneta Rybak.
"Problemem jest utrzymanie wagi"
Robert Dorosz, producent, wydawca i maratończyk powiedział, że on sam wychodzi z założenia iż nie jest sztuką to, by schudnąć, ale sztuką jest to, by wagę utrzymać latami i w miarę możliwości utrzymywać aktywność fizyczną na podstawowym poziomie dostosowanym do swoich możliwości. Dodał, że jego przygoda zdrowego stylu życia rozpoczęła się od wizyty w ZOO, gdzie był kiedyś z rodziną.
REKLAMA
- Rozwiązał mi się but, którego nie potrafiłem zawiązać, musiałem poprosić o pomoc i było mi wstyd. Co prawda teraz mieszkam pod Warszawą, ale pracuję w stolicy i bardzo często wychodzę pobiegać na godzinę czy półtorej, jak zahaczam o ulicę Puławską i wracam koło Wyścigów na Mokotowie to stwierdzam, że jako społeczeństwo jesteśmy okrutnie spasieni, tego kiedyś nie było, wystarczy spojrzeć na zdjęcia z publicznych basenów - powiedział Robert Dorosz.
Posłuchaj
***
Audycja: "Dwa spojrzenia"
Prowadzący: Rafał Porzeziński
Gość: Żaneta Rybak (dietetyk i diet coach) i Robert Dorosz (producent, wydawca i maratończyk)
REKLAMA
Data emisji: 09.07.2022
Godzina: 22:05
REKLAMA