more_horiz

"Ten monodram sprawił, że sama zaczęłam się zmieniać". Anita Jancia-Prokopowicz o spektaklu "Wanda"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 15:22
- Ten tekst, ten monodram, to spotkanie pracowało we mnie, pracuje i przyczyniło się do tego, że ja sama zaczęłam się zmieniać - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Jancia-Prokopowicz, występująca w monodramie "Wanda" opowiadającym historię Wandy Rutkiewicz.
Spektakl Wanda w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
Spektakl "Wanda" w Teatrze Polskim w Bielsku-BiałejFoto: mat. pras. / teatr.bielsko.pl

W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wystawiany jest monodram "Wanda", przedstawiający poruszającą historię Wandy Rutkiewicz, polskiej himalaistki, która wytyczała nowe ścieżki w himalaizmie, była "górską feministką", gorąco wspierającą kobiety wspinające się po górach. Zaginęła w 1992 roku podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. W audycji "W Antrakcie" o monodramie "Wanda" mówiła aktorka wcierająca się w nim w Wandę Rutkiewicz Anita Jancia-Prokopowicz.

Rozmówczyni przyznała, że wystawiany przez nią monodram jest dla niej wspaniałą przygodą, która zaczęła się już ponad 3,5 roku temu. Jak wspominała, wszystko zaczęło się od tego, że z tekstem monodramu "Wanda" mierzyła się w towarzystwie innych wspaniałych kobiet - Marii Sadowskiej, Joanny Grabowieckiej i Ilony Binarsch. - To była swoista kobieca wyprawa, czyli razem zdobywałyśmy szczyt, podobnie jak Wanda, która w 1975 roku zorganizowała pierwszą kobiecą wyprawę - mówiła Anita Jancia-Prokopowicz.

- Ten tekst, ten monodram, to spotkanie pracowało we mnie, pracuje i przyczyniło się do tego, że ja sama zaczęłam się zmieniać - dodała.

Aktorka przyznała też, że sama zamierza wrócić do wspinaczki górskiej, którą uprawiała także wcześniej.

* * *

W audycji także rozmowa o spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w Teatrze Narodowym w Warszawie. Główną rolę odgrywa Małgorzata Kożuchowska.

Prowadzące poruszyły także temat zmian na stanowiskach dyrektorów teatrów w Polsce oraz udzieliły porad w ramach "antyporadnika teatralnego".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:46 PR24_mp3 2022_05_16-23-34-59_W antrakcie.mp3 Anita Jancia-Prokopowicz o monodramie "Wanda" ("W antrakcie" / PR24)

* * *

Audycja: "W antrakcie"
Prowadzą: Magdalena Kuydowicz, Malwina Kiepiel
Gość: Anita Jancia-Prokopowicz (aktorka)
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 23.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem