Janusz Kukuła w PR24: dzieła polskich romantyków dotykają też tego, co dziś dzieje się na Ukrainie
- Kiedy dziś czyta się "Redutę Ordona" Adama Mickiewicza, to jest tak, jakbyśmy mówili w imieniu obrońców Mariupola. Jest to bardzo przejmujące - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
2022-05-10, 13:46
Obecny rok w Teatrze Polskiego Radia jest rokiem romantyzmu. W rozmowie z Magdaleną Kuydowicz oraz Malwiną Kiepiel Janusz Kukuła odniósł się do tematu związków tej idei ze sztuką i naszym życiem powszednim.
"Romantyczni pozytywiści"
- Dla mnie czas romantyzmu nigdy się nie skończył, ponieważ uważam, że nasze życie, życie każdego człowieka obcującego ze sztuką, rozpięte jest między wiarą w sens istnienia a zwątpieniem. I to właśnie odnajdujemy w twórczości naszych wielkich romantyków - powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Pokreślił, że wie, iż istnieje spór na temat tego, czy bardziej jesteśmy pozytywistami, czy romantykami, jednak w jego ocenie powinniśmy pozostać przy formule "romantycznych pozytywistów". - Nie musimy tego rozstrzygać - zaznaczył i dodał, że "romantyzm powinniśmy poznawać, ponieważ o nim zapomnieliśmy".
REKLAMA
- Uczymy się o Mickiewiczu, Słowackim, Krasińskim, czasami niektórzy z nas o Norwidzie, i to by było na tyle z romantyzmu, a tam byli cudowni ludzie. Wystarczy wspomnieć filomatów, którzy ukształtowali osobowość i wrażliwość Adama Mickiewicza. A więc warto o tym rozmawiać - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Wielka inspiracja
Wyjaśnił, że w większości byli to także bohaterowie, ponieważ prawie wszyscy brali udział w powstaniu listopadowym. - Przypomnijmy tę twórczość (...). Pozwolę sobie tutaj na małą dygresję, ponieważ znam scenariusz nadchodzącego słuchowiska, i kiedy czytam wiersze w nim zawarte - a przecież one powstały prawie 230 lat temu - to odbieram to tak, jakby zostały napisane dziś. Dotykają one zwłaszcza tego, co teraz dzieje się na Ukrainie, ponieważ wtedy my to wszystko przeżyliśmy - powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Posłuchaj
REKLAMA
Dodał, że kiedy dziś czyta się "Redutę Ordona" Adama Mickiewicza, to jest tak, jakbyśmy mówili w imieniu obrońców Mariupola. - Jest to bardzo przejmujące. (...) Ich miłość do ojczyzny powinna być naszą wielką inspiracją - dodał.
- "Dziennik podróży do Tatrów". Premiera słuchowiska
- "Juliusz Słowacki w czasie zaborów był bardzo cenzurowany"
Gościem audycji był także Mariusz Ostrowski, aktor i wokalista Teatru Jaracza w Łodzi.
***
REKLAMA
Audycja: "W antrakcie"
Prowadzący: Magdalena Kuydowicz, Malwina Kiepiel
Goście: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), Mariusz Ostrowski (aktor i wokalista Teatru Jaracza w Łodzi)
Data emisji: 09.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 23.35
nj
Polecane
REKLAMA