more_horiz

"Mąż i żona" w Teatrze Polonia. Hycnar: lubię grać wierszem, nie boję się kostiumu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 11:30
- Frajdę sprawia mi teraz bycie tylko aktorem, jednak różnorodność jest bardzo twórcza i jednocześnie bardzo mi bliska - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Hycnar, aktor i reżyser.
Mąż i żona w Teatrze Polonia. Hycnar: lubię grać wierszem, nie boję się kostiumu
"Mąż i żona" w Teatrze Polonia. Hycnar: lubię grać wierszem, nie boję się kostiumuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Znani aktorzy, kultowy tekst i komediowa forma. Cóż więcej potrzeba, by zdobyć serce publiczności? Potrzeba błyskotliwości, inteligencji i powiewu świeżości. To wszystko w "Mężu i żonie" w Teatrze Polonia w Warszawie. To mądra w swej przewrotności i urocza z powodu naiwności swoich bohaterów opowieść Aleksandra Fredry o związku dalekim od ideału.

- Policzyłem sobie, że jako aktor w produkcji teatralnej od początku do końca pierwszej próby do premiery brałem udział jakieś 6-7 lat temu przy okazji Kordiana w Teatrze Narodowym. Teraz na nowo odkryłem w graniu radość. Lubię grać wierszem, lubię grać sztuki klasyczne, nie boję się kostiumu. Fredro natomiast umiał pisać komedie - powiedział Marcin Hycnar.

"Nie jestem groźnym wykładowcą"

Jak podkreślił, w pracy reżysera natomiast przydaje się trochę perfekcjonizmu. Gość PR24 jest też wykładowcą w Warszawskiej Akademii Teatralnej. - Nie jestem groźnym wykładowcą, są groźniejsi, moimi autorytetami z czasów studiów byli prof. Jan Englert i Agnieszka Glińska, tej dwójce zawdzięczam najwięcej, jeśli chodzi o naukę zawodu - mówił aktor.

Spektakl w reżyserii Krystyny Jandy ma formę pełną szacunku do klasyki. Jest oryginalny tekst i nawiązujące do epokowych kostiumy. Jest też znakomita obsada. W rolę Elwiry wciela się Małgorzata Kożuchowska, która, choć prześmiewczo i trochę karykaturalnie, to jednak znakomicie oddaje spektrum emocji bohaterki - od uniesień słodkiego niewiniątka do wściekłości rozjuszonej kochanki.

Czytaj także:

Marcin Hycnar w roli hrabiego Wacława zdaje się stworzony do tej roli. O talencie Marii Dębskiej grającej Justysię nikogo nie trzeba przekonywać. Zabawa trwa, hipokryzja bohaterów zbiera żniwo, publiczność kupuje pradawną historię w zachwycie, doceniając w niej ziarenko uniwersalnej prawdy.

Posłuchaj
22:15 _PR24_AAC 2022_06_27-23-35-39.mp3 "Mąż i żona" w Teatrze Polonia. Hycnar: lubię grać wierszem, nie boję się kostiumu ("W antrakcie")

***

Audycja: "W antrakcie"

Prowadzący: Magda Kuydowicz i Malwina Kiepiel 

Gość: Marcin Hycnar (aktor i reżyser)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina: 23:35  


Zobacz także

Zobacz także