X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Mateusz Morawiecki pożegnał ojca: nasza miłość jest silniejsza niż śmierć

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:06
- Wszystkie Twoje czyny, Twoje słowa, dobro, które dałeś innym, Twoja walka o wolność wydały wielki plon; on rośnie, potężnieje - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych swojego ojca, marszałka seniora Sejmu VIII kadencji Kornela Morawieckiego.
Audio
  • Wzruszające słowa Mateusza Morawieckiego na pogrzebie jego ojca (IAR)
  • Wzruszające słowa Mateusza Morawieckiego na pogrzebie jego ojca (IAR)
  • Wzruszające słowa Mateusza Morawieckiego na pogrzebie jego ojca (IAR)
Premier RP Mateusz Morawiecki przemawia podczas uroczystości pogrzebowych po śmierci ojca
Premier RP Mateusz Morawiecki przemawia podczas uroczystości pogrzebowych po śmierci ojcaFoto: PAP/Rafał Guz

- Czy nasza miłość do Ciebie jest silniejsza niż śmierć? Tak. Tak wierzyłeś i jak tak wierzę. Twoje czyny, Twoje dobro, wszystko co zostawiłeś nam w szerszym i węższym wymiarze jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało plon stukrotny. Czerpałeś to ziarno z głębi naszej chrześcijańskiej wiary, naszej europejskiej kultury, tradycji, nauki - podkreślił premier.

J.Kaczyński przy trumnie K.Morawieckiego
Jarosław Kaczyński o Kornelu Morawieckim: żegnam człowieka niezwykłego

- Wszystkie Twoje czyny, Twoje słowa, dobro, które dałeś innym, Twoja walka o wolność wydała wielki plon. Ten plon rośnie, pęcznieje, potężnieje. Dlatego nasza miłość, Twoja miłość jest silniejsza niż śmierć - powiedział Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻE: RELACJA z uroczystości pogrzebowych Kornela Morawieckiego>>> 

"Ojciec wierzył, że my Polacy możemy wybić się ku wielkości"

- Ojciec wierzył, że my Polacy możemy wybić się ku wielkości - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że "poszukiwanie sensu życia i umierania, dobra i zła oraz cierpienia" przyświecało drodze duchowej i intelektualnej jego ojca Kornela Morawieckiego.

- Stawiałeś najważniejsze pytania i wzorem swojej wielkiej, filozoficznej miłości Simone Weil i wielkich filozofów szedłeś tą drogą, jednocześnie dochodząc do jakże chrześcijańskiego wniosku, że nasze dusze, nasz duch, są ważniejsze od losów poszczególnych ludzi tu i teraz, że one tworzą inną perspektywę - powiedział.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: Kornel Morawiecki chciał wolnej, niepodległej Polski>>>

"Wierzę, że jesteś dzisiaj tutaj z nami i że będziesz z nami"

Dodał, że zawsze, kiedy ojciec namawiał do wiary, to podkreślał jednocześnie, żeby "nasze wyobrażenie Boga było zawsze inne, wyższe, większe niż to, co jesteśmy sobie dzisiaj w stanie pomyśleć".

- Dlatego wierzę, że jesteś dzisiaj tutaj z nami i że będziesz z nami, kiedy nas już nie będzie, bo będziemy w naszych czynach, w tym dobru, które uczyniliśmy - mówił Mateusz Morawiecki.

Według premiera Kornel Morawiecki "wierzył, że człowiek i społeczności, że my Polacy możemy wybić się ku wielkości". - Sławny wódz mawiał, że już samo dążenie do wielkich celów jest wyrazem najwyższego męstwa. Ojciec zawsze właściwie takie cele miał na uwadze - mówił.

"Był człowiekiem niezwykle wrażliwym na krzywdę ludzką"

Kornel Morawiecki East News 1200.jpg
Andrzej Rozpłochowski: Kornel Morawiecki nie był politykiem, a mężem stanu

Nigdy nie przeszedł obok leżącego człowieka bez zwrócenia na niego uwagi; przez takie myśli, takie czyny wobec bliźniego wyrażał swoją miłość do Boga, do człowieka, do Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie trwa pogrzeb Kornela Morawieckiego.

- Ojciec był człowiekiem niezwykle wrażliwym na krzywdę ludzką, na słabszego, na pokrzywdzonego - powiedział Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że jego ojciec "nigdy nie przeszedł obok leżącego człowieka bez zwrócenia na niego uwagi, bez zajęcia się nim".

- Przez takie myśli, takie czyny wobec bliźniego wyrażał swoją miłość do Boga, do człowieka, do Polski - powiedział premier. - Taki był i tę wrażliwość zaszczepiał również w swoich dzieciach, przyjaciołach - dodał.

- To był też kręgosłup jego Rzeczypospolitej solidarnej, wymarzonej" - podkreślił Morawiecki.

Premier powiedział: "Dziękuję Bogu za to, że miałem, że mam takiego ojca. Ale nie umarłeś cały". - Tak jak powiedziałem - wielkie czyny, wielkie dzieła, wielkie przez to, że dotyczą każdego najmniejszego człowieka, dają mu dobro - mogą przetrwać ponad czasem, niepomne ulotności, kruchości naszego życia - ocenił.

- Płaczemy po tobie, mój kochany. Płaczą po tobie modrzewie i lipy, które sadziłeś, płaczą sady, które grodziłeś. Płaczą pszczoły, które karmiłeś, płaczą księgi, które czytałeś - mówił Mateusz Morawiecki.

- Płaczemy my, ale w tych łzach, tak, jak tego pragnąłeś, niesiemy dalej Polskę "jak żagiew, jak płomienie". Niesiemy ją ku przyszłości, ku nowym obszarom, nowym epokom, nowym wyzwaniom. Polskę wolną i czystą jak łza!. Polskę prawą i sprawiedliwą, na pożytek nam i przyszłym pokoleniom, na chwałę Bogu - podkreślił premier.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, zmarł w poniedziałek 30 września. Miał 78 lat.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abp Marek Jędraszewski: Kornel Morawiecki podjął trud, aby nieść Polskę jak żagiew

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 14:31
- Kornel Morawiecki podjął osobisty trud, aby nieść Polskę jak żagiew, jak płomienie. Był nieustannie zatroskany, aby ta żagiew nigdy nie obróciła się w popiół - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii podczas mszy pogrzebowej przywódcy "Solidarności Walczącej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Kornel Morawiecki chciał wolnej, niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 15:11
- Kornel Morawiecki chciał wolnej, niepodległej Polski, nie godził się na żadną inną; był pod tym względem niezłomny - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas mszy pogrzebowej przywódcy "Solidarności Walczącej".
rozwiń zwiń