X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Oto skład nowej Rady Ministrów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 20:26
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił proponowany skład nowego rządu. W gronie ministrów pozostanie większość dotychczasowych szefów resortów. Równocześnie zostaną utworzone nowe jednostki, które powstaną przede wszystkim w rezultacie podziału obecnych ministerstw - środowiska, inwestycji i rozwoju oraz spraw zagranicznych.
Audio
 • Mateusz Morawiecki o składzie nowego rządu: będzie to bardzo sprawna drużyna (IAR)
 • Premier: ministerstwem nadzoru właścicielskiego pokieruje Jacek Sasin (IAR)
 • Szef rządu przedstawił kandydatów na ministrów. Relacja Karola Surówki (IAR)
Jacek Sasin (drugi z lewej) kandydatem na wicepremiera i ministra do spraw nadzoru właścicielskiego
Jacek Sasin (drugi z lewej) kandydatem na wicepremiera i ministra do spraw nadzoru właścicielskiegoFoto: PAP/Leszek Szymański
 • Premier Mateusz Morawiecki przedstawił strukturę i skład nowego rządu
 • Nowymi ministrami zostali Tadeusz Kościński, Marlena Maląg, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Michał Woś i Michał Kurtyka. Pokierują odpowiednio resortami: finansów, rodziny, zarządzania funduszami, środowiska i ds. klimatu
 • Powstaną trzy nowe resorty - zarządzania funduszami, ds. klimatu oraz obejmujące nadzór nad spółkami Skarbu Państwa. Tym ostatnim pokieruje Jacek Sasin

Po zakończeniu posiedzenia komitetu politycznego PiS w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowego rządu. Szef rządu zapewnił, że PiS chce kontynuować wszystkie zapowiedzi i programy. - W duchu wiarygodności będziemy prowadzić to, co zapowiedzieliśmy wcześniej. Będziemy realizowali te zmiany - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

twitter pis biggg 1200.jpg
Premier: nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną

- Jestem przekonany, że nasz rząd będzie sprawną drużyną, którą będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celu, jakim jest polska wersja państwa dobrobytu - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu posiedzenia komitetu politycznego PiS, który zatwierdził proponowany skład nowego gabinetu.

Wicepremierzy bez zmian

Piotr Gliński jako minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Jarosław Gowin jako szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego są kandydatami do rządu, których przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że obaj mają sprawować funkcje wicepremierów. Oprócz Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina, w rządzie znajdzie się Andrzej Adamczyk, który pozostanie na czele Ministerstwa Infrastruktury, a także Jan Krzysztof Ardanowski, który nadal będzie kierował resortem rolnictwa.

Premier poinformował, że szefem Ministerstwa Obrony Narodowej pozostanie Mariusz Błaszczak, a Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Kamiński. - Poprosiłem pana ministra Mariusza Kamińskiego, żeby utrzymał też funkcję koordynatora służb specjalnych, którą wypełniał bardzo dobrze przez ostatnie cztery lata - powiedział szef rządu.

"Istotna zmiana" w MSZ

Ministerstwem Spraw Zagranicznych wciąż będzie kierował Jacek Czaputowicz.  - Przy czym tutaj nastąpi istotna zmiana. Cały "pion europejski" będzie częścią KPRM-u. Poprosiłem pana ministra Konrada Szymańskiego, żeby kontynuował swoją dzisiejszą misję - powiedział Mateusz Morawiecki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Co w exposé premiera? "PiS gwarantuje europejski poziom życia"

Zaznaczył, że bardzo blisko współpracował z Konradem Szymańskim przy wszelkich "eskapadach europejskich", na Radzie Europejskiej. - Tam są trudne, żmudne negocjacje dotyczące przekładania legislacji europejskiej na realną gospodarkę i wpływu tych unijnych regulacji - tłumaczył premier.

Wyjaśnił, że taka działalność jest odrębna od szeroko rozumianej dyplomacji, która leży w kompetencjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Stąd ta istotna zmiana, którą zaproponowałem - dodał.

W ministerstwie rozwoju też budownictwo i turystyka

Mateusz Morawiecki poinformował, że kandydatką na ministra rozwoju jest Jadwiga Emilewicz. Przekazał, że w tym resorcie znajdą się działy budownictwo i turystyka.  - W ministerstwie rozwoju oprócz tego, co jej dzisiaj podlega, czyli dawne regulacyjne części ministerstwa gospodarki, czy dawnego ministerstwa rozwoju, którym ja miałem zaszczyt zarządzać, otrzyma również działy budownictwo i turystyka - powiedział premier.

Podkreślił, że dział budownictwa wraz z obszarem planowania przestrzennego obecnie podlegają ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu. Premier podziękował jednocześnie Jerzemu Kwiecińskiemu za dotychczasową pracę w rządzie.

Premier poinformował, że kandydatem na ministra finansów jest Tadeusz Kościński, a kandydatem na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - dotychczasowy szef tego resortu Marek Gróbarczyk.

1200_Kaczyński_PAP.jpg
Jarosław Kaczyński: rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny

Resort środowiska podzielony

Ministerstwo Środowiska zostało podzielone na dwie części. Pierwszą pokieruje Michał Woś, a drugą, dotyczącą klimatu - Michał Kurtyka. - Ministerstwo Środowiska o właśnie takiej nazwie będzie obejmowało Lasy Państwowe, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska - wymienił Mateusz Morawiecki.

- Cała sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa, czyli klimat, program, strefy, które wiążą się z wypełnieniem naszych wymogów np. z poziomem Odnawialnych Źródeł Energii w naszym miksie energetycznym, albo obniżeniem emisji CO2, to takie dziedziny, które w oczywisty sposób dotyczą działań gospodarczych wewnątrz kraju. Jednocześnie mają niebywale istotne odniesienie do aktualnej polityki klimatycznej przede wszystkim w UE - mówił premier. Poinformował, że resortem ds. klimatu pokieruje Michał Kurtyka.

Nowa szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i polityki Społecznej

Jak poinformował Mateusz Morawiecki, kandydatką na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jest Marlena Maląg. Szef rządu podał, że w przypadku Ministerstw: Zdrowia, Cyfryzacji, Edukacji Narodowej i Sprawiedliwości nie będzie zmian. Kandydatami na te stanowiska będą dotychczasowi szefowie tych resortów.

Kandydatem na ministra zdrowia jest Łukasz Szumowski, na ministra cyfryzacji - Marek Zagórski, na ministra edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski, a na ministra sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro.

Mateusz Morawiecki poinformował też, że szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie tak jak dotąd Michał Dworczyk.

Nowym ministerstwem pokieruje Jacek Sasin

Ogłaszając skład nowego rządu premier poinformował, że powstanie nowy resort - ministerstwo nadzoru właścicielskiego. - Ale ta nazwa zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona - zaznaczył. Jak powiedział, kandydatem na szefa tego ministerstwa jest Jacek Sasin

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Mateusz Morawiecki ponownie na czele rządu PiS

- Tym ministerstwem będzie kierować wicepremier Jacek Sasin. W skład tego ministerstwa wejdzie nadzór właścicielski nad większością spółek Skarbu Państwa - powiedział Mateusz Morawiecki.

Według premiera Jacek Sasin ma "wypracować najlepsze praktyki, by było jak najwięcej synergii między spółkami". - Chodzi o wykorzystanie wszelkich rezerw, także tych leżących w domenie Skarbu Państwa, co jest w naszym żywotnym interesie. To będzie jedno z zadań ministra Jacka Sasina oraz opieka nad tym całym działem, który przejdzie z ministerstwa energii, a więc dotyczącym energetyki i górnictwa - podkreślił szef rządu.

Premier podsumował zmiany

Drugim nowym resortem będzie ministerstwo zarządzania funduszami. Kandydatką na szefową tego ministerstwa jest Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na koniec prezentacji składu nowej Rady Ministrów premier podsumował zmiany strukturalne w ministerstwach.

- Mamy następujące zmiany: w obszarze nowo powołanego ministerstwa, które będzie miało nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, w obszarze ministerstwa środowiska, pewne zmiany w dawnym ministerstwie inwestycji i rozwoju, które też w obecnym kształcie zostanie przeniesione do ministerstwa rozwoju - mówił. - Zmiana dotyczy też zarządzania funduszami, bo powstanie ministerstwo zarządzania funduszami - przypomniał Mateusz Morawiecki.

Resort sportu jedyny bez obsady

Premier poinformował, że resort sportu jest jedynym, którego kandydat na szefa na razie nie zostanie przedstawiony.

- Ministerstwo Sportu jest jedynym, którego szefa dzisiaj jeszcze ujawnić nie mogę. Nazwijmy to, że ze względów osobistych, każdy ma prawo do podejmowania pewnych decyzji w pewnych uzgodnieniach - powiedział szef rządu.

premier 1200 f.jpg
Premier: poprawa bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu

Oto ministerstwa i kandydaci na ich szefów w nowym rządzie PiS:

 • Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wicepremier Piotr Gliński
 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wicepremier Jarosław Gowin
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski
 • Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz teka Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych – Mariusz Kamiński
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Jacek Czaputowicz
 • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Marlena Maląg
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej – Dariusz Piontkowski
 • Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro
 • Ministerstwo Zdrowia – Łukasz Szumowski
 • Ministerstwo Cyfryzacji – Marek Zagórski
 • Ministerstwo Finansów – Tadeusz Kościński
 • Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Marek Gróbarczyk
 • Ministerstwo obejmujące nadzór nad Spółkami Skarbu Państwa oraz z kompetencjami dotychczasowego Ministerstwa Energii – wicepremier Jacek Sasin
 • Ministerstwo Infrastruktury – Andrzej Adamczyk
 • Ministerstwo Rozwoju – Jadwiga Emilewicz
 • Ministerstwo Sportu i Turystyki – nazwisko szefa resortu ma być podane wkrótce
 • Ministerstwo Zarządzania Funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak
 • Ministerstwo Środowiska – Michał Woś
 • Członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Michał Dworczyk
 • Resort ds. klimatu – Michał Kurtyka

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Reginia-Zacharski: koalicjanci PiS znają miejsce w szeregu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:15
- Jedynym rozsądnym rozwiązaniem dla Zjednoczonej Prawicy jest jej przeformatowanie, przy czym pozostanie zjednoczoną prawicą, a nie prawicą rozbitą - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skład nowego rządu. M. Lodowski: nastawienie na ekspansywność gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 21:20
Skład nowego rządu jest już oficjalnie znany. Premier Mateusz Morawiecki dokonał zmian w kilku ministerstwach, zmieniła się także struktura rządu. W Polskim Radiu 24 skomentowali to eksperci i publicyści: prof. Łukasz Młyńczyk, Miłosz Lodowski, Marek Tejchman i Piotr Pałka.
rozwiń zwiń