Awaryjne rozwiązanie. Cysterna z LNG ma zapewnić gaz mieszkańcom Szczyrku
- Do Szczyrku jedzie cysterna z skroplonym gazem LNG. Jeszcze dzisiaj w godzinach popołudniowych pierwsi odbiorcy będą mogli korzystać z gazu - poinformował rzecznik Polskiej Spółki Gazownictwa Artur Michniewicz.
2019-12-05, 10:08
Jak przekazał Artur Michniewicz ściągniecie do Szczyrku cysterny z gazem LNG jest wyjściem awaryjnym. - Biorąc pod uwagę temperaturę i porę roku chcemy, aby mieszkańcy mogli korzystać z gazu chociażby do ogrzewania domów, więc robimy co możemy, to co jest w zasięgu naszych możliwości, żeby to przyśpieszyć - powiedział rzecznik Polskiej Spółki Gazownictwa.
Powiązany Artykuł
Wybuch gazu w domu w Szczyrku. Nie żyje co najmniej sześć osób, w tym dzieci
Wskazał, że gazownicy mają do przyłączenia około 300 odbiorców, którzy będą mogli korzystać z gazu jeszcze dzisiaj. - Niestety mieszkańcy na odcinku, gdzie gazociąg został uszkodzony pozostaną trochę dłużej bez gazu, ze względów bezpieczeństwa, ponieważ nie mamy możliwości wpiąć się w tą sieć - dodał.
Zapewnił jednak, że jak tylko prokuratura i biegli zakończą swoje czynności i pozwolą na dokonanie naprawy to "zrobimy to tak szybko, jak to tylko jest możliwe, żeby ten gazociąg przywrócić do użytku".
Michniewicz wytłumaczył, że po przyjeździe do Szczyrku cysterna razem ze specjalną parownicą zostanie wpięta w istniejący gazociąg. - Kilka razy już robiliśmy takie akcje, gdy były jakieś inne awarie wynikające, na przykład ze spadku ciśnienia - powiedział.
REKLAMA
Uszkodzenie gazociągu przyczyną wybuchu
Do wybuchu domu jednorodzinnego w Szczyrku doszło w środę wieczorem, około godz. 18.30. W budynku było prawdopodobnie osiem osób. Dotychczas znaleziono sześć ofiar. To cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci.
Powiązany Artykuł
Podano prawdopodobną przyczynę wybuchu gazu w Szczyrku
Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała, że "najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System".
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Tragedia w Szczyrku. Premier: moje myśli są z bliskimi poszkodowanych
PGS przekazała, że "roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa". "Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa" - wskazano. Spółka przekazała, że powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.
REKLAMA
Śledztwo w sprawie wybuchu będzie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej - przekazała rzeczniczka tej jednostki Agnieszka Michulec. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem art. 163 i 155 Kodeksu karnego.
Chodzi o sprowadzenie katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Formalna decyzja o wszczęciu postępowania jeszcze nie zapadła. Prokuratorzy chcą najpierw przeprowadzić oględziny w miejscu katastrofy - kiedy tylko będzie to możliwe.
paw/
REKLAMA